Powrót
wakacje 2020

Wakacje 2020 za granicą a koronawirus. Dokąd mogą wybrać się Polacy?

Jaka jest szansa na zagraniczne wakacje 2020? Polskie biura turystyczne powoli się otwierają, ale nie wszędzie możemy się wybrać, ponieważ na niektórych granicach obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Jaka jest aktualna sytuacja? Z tego wpisu dowiesz się, dokąd możesz się udać na zagraniczne wakacje 2020.

Czy mogę jechać na wakacje 2020 do krajów UE?

W obecnej sytuacji Polacy nie mogą wyjechać na wakacje do każdego kraju Unii Europejskiej. Obostrzenia powoli są łagodzone w całej UE, ale spora część krajów członkowskich jest jeszcze zamknięta. Najprawdopodobniej wszystkie kraje UE zostaną otwarte do 30 czerwca 2020 r., ponieważ takie zalecenie wydała  Komisja Europejska. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i bezpośrednio przed podróżą należy zajrzeć na strony polskich placówek dyplomatycznych, ponieważ każde państwo członkowskie określa własny harmonogram otwarcia granic. Gdzie na zagraniczne wakacje 2020 mogą wyjechać Polacy? Sprawdź, które kraje już otworzyły swoje granice.

Włochy otwarcie granic

Jednym z pierwszych państw, które otworzyło się na zagranicznych turystów (m.in. z Polski) są Włochy. We Włoszech obowiązuje zachowanie dystansu 1 metra oraz noszenie maski ochronnej w zamkniętych miejscach publicznych takich jak: komunikacja miejska, dworce czy sklepy i centra handlowe. Bary i restauracje są już otwarte, ale przed wejściem na plażę musimy liczyć się z tym, że zostanie nam zmierzona temperatura. W przypadku przekroczenia 37,5 st. wejście na plażę będzie niemożliwe.

wakacje 2020

Chorwacja otwarcie granic

Od końca maja br. Polacy mogą spędzić wakacje na Chorwacji. Jedynym obowiązkiem przed przyjazdem do tego kraju jest podanie swoich danych osobowych na potrzeby służb sanitarnych. Chociaż na Chorwacji epidemia koronawirusa jest powoli wygaszana, istnieje problem z dotarciem do tego bardzo popularnego kierunku wakacyjnego Polaków. Na razie na Chorwację możemy dotrzeć zarówno samolotem, jak i samochodem trasą przez Niemcy, Austrię i Słowenię, przy czym na Słowenii obowiązuje 12-godzinny tranzyt.

Bułgaria otwarcie granic

Już od początku czerwca Polacy mogą także turystycznie wyjechać do Bułgarii. Bułgarskie plaże, hotele i restauracje są już otwarte, przy czym w zamkniętych pomieszczeniach publicznych obowiązuje zakrywanie ust i nosa, trzeba przestrzegać zasad dystansowania, a kurorty nie mogą być w 100% zapełnione. Przed wjazdem do Bułgarii należy także podać służbom granicznym swoje dane kontaktowe oraz wypełnić deklarację, z której wynika, że nie jesteśmy nosicielami koronawirusa, nie jesteśmy na kwarantannie oraz będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi w Bułgarii.

Cypr otwarcie granic

Aktualnie jedyną możliwością spędzenia wakacji na Cyprze dla Polaków jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który został wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem na Cypr. W przeciwnym wypadku, trzeba będzie odbyć 14-dniową kwarantannę. Na Cyprze są już otwarte bary i restauracje, jednak na plażach nadal wskazane jest zachowanie dystansu 2 m od pozostałych osób. Na razie nie podano informacji, kiedy obowiązek negatywnego testu na Covid-19 zostanie zniesiony dla obywateli Polski.

wakacje 2020

Francja otwarcie granic

Od 15 czerwca br. granice dla turystów z Polski otworzyła także Francja. W tym kraju również obowiązuje noszenie masek w zamkniętych miejscach publicznych oraz zachowanie odległości 1 m od innych osób. Ale poza tymi restrykcjami - we Francji turystów z Polski nie obowiązują żadne ograniczenia w poruszaniu się. Bary, restauracje, kawiarnie, hotele i kluby są już otwarte.

Grecja otwarcie granic

Polacy mogą także od 15 czerwca br. podróżować do Grecji. Przy czym do 1 lipca br. będzie można bez przeszkód przybyć tutaj samolotem wyłącznie do Aten, a dopiero od 1 lipca br. zostaną otwarte wszystkie greckie lotniska międzynarodowe. Jeśli chodzi o granice lądowe, od dzisiaj zostaną otwarte przejścia graniczne z Albanią, Mecedonią oraz Bułgarią. W całej Grecji otwarte są już bary, kawiarnie, restauracje i hotele, przy czym w greckich klubach nadal będzie obowiązywał limit osób i zachowanie dystansu.

Nie przegap: W jakich krajach zapłacimy walutą euro?

Hiszpania otwarcie granic

Od 1 lipca br. Polacy będą mogli wyjechać na wakacje do Hiszpanii. We wszystkich restauracjach, kinach, teatrach i kawiarniach obowiązuje limit 50% miejsc, natomiast w basenach może przebywać jedynie 30% osób. Na plażach trzeba zachować dystans 2 m od innych grup osób. Jednocześnie cały czas trwają dyskusje nad wcześniejszym wznowieniem ruchu turystycznego dla Strefy Schengen.

Czechy otwarcie granic

Również Czechy zniosły ograniczenia w podróżowaniu dla obywateli z Polski, ale z wyłączeniem osób pochodzących i przybywających ze Śląska. W związku z tym mieszkańcy Śląska nadal muszą po przyjeździe do Czech przedstawić negatywny wynik na koronawirusa i odbywać 14-dniową kwarantannę.

wakacje 2020

Niemcy otwierają granice

Niemcy otworzyły granicę dla obywateli państw członkowskich, także dla turystów z Polski. Niemieckie bary, restauracje i kawiarnie są otwarte, przy czym obowiązuje w nich zasada odstępu 1,5 m, dezynfekcja rąk, a w niektórych regionach wprowadzono zakaz używania solniczek i pieprzniczek. W wielu niemieckich hotelach kontakt z pracownikami i gośćmi został ograniczony do minimum.

Austria otwarcie granic

Od jutra, tj. 16 czerwca br. swoje granice dla Polaków otworzy Austria. Od tego czasu nie trzeba będzie przedstawiać negatywnego testu na koronawirusa ani odbywać 14-dniowej kwarantanny. Austria otworzy także granice ze Słowenią, co mogłoby umożliwiło lądowy tranzyt na Chorwację dla Polaków, ponieważ Słowenia wprowadziła dla Polaków 12-godzinny tranzyt.

Litwa, Łotwa i Estonia otwarcie granic

Kraje bałtyckie - Łotwa, Litwa i Estonia - jako pierwsze państwa członkowskie otworzyły swoje granice dla zagranicznych turystów i pozwoliły na swobodny przepływ obywateli z UE. Do tych krajów Polacy mogą już podróżować w miarę swobodnie. Są jednak zastrzeżenia - jeśli w Polsce liczba przypadków na 100 000 mieszkańców diametralnie się zwiększy, kraje te mogą wymagać 14-dniowej kwarantanny.

Na obecną chwilę kraje takie jak Portugalia, Węgry, Słowacja, Słowenia czy Wielka Brytania nie otworzyły jeszcze swoich granic dla turystów z Polski.

wakacje 2020

Czy obowiązują dodatkowe restrykcje, pomimo otwartych granic?

Nawet jeśli granice są otwarte dla turystów z Polski, nie oznacza to, że nie obowiązują nas dodatkowe obostrzenia. Na przykład: we Włoszech można podróżować pięcioosobowym samochodem tylko w 3 osoby, a przed wejściem na plaże mierzona jest temperatura. Na Chorwacji w przypadku kontroli trzeba pokazać dokument potwierdzający rezerwację noclegu. Na Cyprze trzeba przedstawić negatywny wynik badania na Covid-19, który był zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Dodatkowo na wielu plażach obowiązują dwumetrowe odstępy, a w restauracjach i komunikacji miejskiej trzeba nosić maski ochronne.

Czy warto teraz rezerwować wakacje na jesień?

Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, aby móc odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Zasady podróży będą niebawem aktualizowane, ale to, jak będą brzmiały zależy od tego jak szybko będzie malała liczba osób zarażonych przez COVID-19 w Europie.

wakacje 2020

Co z wakacjami zarezerwowanymi na ten rok?

Jeśli samolot został anulowany z powodu koronawirusa, a hotel w którym mieliśmy spędzić wakacje jest zamknięty, powinniśmy mieć prawo do 100% zwrotu pieniędzy za wykupioną wycieczkę. Natomiast w przypadku, w którym nasz lot nie został anulowany, hotel za granicą jest otwarty, ale sami  już nie chcemy jechać na wakacje, możemy nie mieć prawa do zwrotu pieniędzy. Wtedy warto zapytać, czy ze względu na wyjątkową sytuację biuro turystyczne zgodzi się na zmianę terminu wycieczki bez dodatkowych kosztów.

Czy kurs EUR wzrośnie w czasie wakacji 2020?

Rynek powoli zaczyna dostrzegać, że kurs euro w obecnej chwili jest niedowartościowany i przez to w najbliższym czasie jego kurs może się umacniać. Oczywiście, pod warunkiem, że nie nastąpi druga fala koronawirusa w Europie. Jednak tempo wzrostu EUR będzie bardzo powolne, ze względu na problemy gospodarcze i strukturalne Strefy Euro. Jeśli chcesz zaoszczędzić na wymianie EUR na wakacje 2020 po prostu wymień walutę online w Kantoronline.pl, w którym wymiana jest nawet 8% tańsza niż w bankach i kantorach stacjonarnych. Interesują Cię trendy na rynku walutowym? Śledź nasz dział Walutowa Prasówka, w którym na bieżąco komentujemy newsy z rynku walutowego.

Nie przegap: Kantor online - jak działa wymiana walut przez Internet?

Podsumowując: Wakacje 2020 za granicą a koronawirus. Dokąd mogą udać się Polacy?

W Polsce został już przywrócony ruch połączeń międzynarodowych, przez co wakacje 2020 za granicą są coraz bardziej dostępne. Trzeba jednak wziąć pod uwagą, że w dalszym ciągu Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy na wszelkie niekonieczne podróże zagraniczne, dlatego istnieje wiele wątpliwości czy spędzanie wakacji 2020 za granicą jest już bezpieczne. Jednocześnie, choć wiele granic w połowie czerwca zostało otwartych, niektóre kluczowe wakacyjne kierunki Polaków wciąż pozostają zamknięte. Mamy nadzieję, że niebawem sytuacja epidemiczna ulegnie jeszcze większej poprawie i wakacje będziemy mogli bezpiecznie spędzić w dowolnym kraju w Europie i na świecie.

Co do tego, czy wakacyjny wyjazd za granicą w 2020 r. jest bezpieczny, zdania są podzielone. Dlatego daj znać w komentarzu, gdzie planujesz spędzić tegoroczne wakacje. ⛱

 

Źródła:

Konta społecznościowe polskich placówek dyplomatycznych za granicą

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz