Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 1 czerwca 2020

Czasy taniej energii dobiegają końca. Ceny ropy przekroczyły już poziom 30 USD za baryłkę Brent, co oznacza, że zbudzone z letargu gospodarki zużywają coraz więcej czarnego złota. Na wieść o funduszu naprawczym Komisji Europejskiej, kurs EUR/USD błyskawicznie się odbił, przebijając poziom 1,1100 USD.  

Strefa Euro

Dobra passa EUR możliwa jest dzięki funduszowi naprawczemu Komisji Europejskiej oraz wzrostowi apetytu na ryzyko wśród inwestorów. Optymistyczne nagłówki dotyczące szczepionki na COVID-19, otwieranie się granic i siła Strefy Euro nie pozostają tu bez znaczenia. Coraz mocniejszą pozycję EUR widać także wobec GBP. Kurs eurofunta wynosił dziś przed południem 0,9031 GBP.

Chociaż francusko-niemiecka deklaracja pakietu pomocy dla Strefy Euro przyczyniła się do wzmocnienia kursu EUR, nie jest jednak powiedziane, że zbliżający się protest antyrządowy w Rzymie i niepewność z nim związana, nie wyhamują wzrostu europejskiej waluty. Miejmy w pamięci, że polityczne zawirowania we Włoszech mogą tak, jak w ubiegłym roku osłabić kurs EUR.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,4222 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-global-forex/euro-aussie-surge-to-multi-month-highs-on-recovery-hopes-idUKKBN2380Z8

Istotne dane dla EUR:

  • 1 czerwca (poniedziałek) - PMI dla przemysłu Strefy Euro
  • 4 czerwca (czwartek) - PMI dla usług, sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia Strefy Euro

USA

Stosunki między Chinami i USA są coraz bardziej napięte. Gwoździem do trumny jest oczywiście sprawa Hongkongu. Prezydent Trump w odpowiedzi na wdrożenie prze Chiny środków bezpieczeństwa narodowego, ogłosił, że anuluje niektóre przywileje gospodarcze Hongkongu i zapowiedział “ukaranie” urzędników, którzy głosowali za stłumieniem wolności w byłej kolonii brytyjskiej.

Kursowi USD nie pomagają też zamieszki i protesty w USA, które rozpoczęły się po brutalnym zabiciu nieuzbrojonego George’a Floyda z rąk policji w Minneapolis. W 12. stanach pokój jest zapewniany przez Gwardię Narodową, a m.in. w Los Angeles wprowadzona została godzina policyjna. Dane z Departamentu Handlu z ubiegłego tygodnia pokazały, że amerykańscy konsumenci ograniczyli wydatki do rekordowych poziomów, co budzi obawy o to, że gospodarka amerykańska jest teraz całkowicie zależna od hojności rządu i wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią może zająć lata.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9676 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-usa-economy/coronavirus-sinks-u-s-consumer-spending-savings-hit-record-high-idUKKBN2352CI

Istotne dane dla USD:

  • 1 czerwca (poniedziałek) - ISM dla przemysłu USA
  • 3 czerwca (środa) - raport ADP i ISM dla usług USA
  • 4 czerwca (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 5 czerwca (piątek) - raport z rynku pracy  USA

Wielka Brytania

Łagodzenie obostrzeń w WIelkiej Brytanii nie odbywa się spokojnie. Przejście z “Stay Home” do “Stay Alert” spotyka się z niezgodą wielu pracodawców oraz rodziców, których dzieci w tym tygodniu mają wrócić do szkoły podstawowej. Jednak dla kursu GBP najważniejsze teraz są rozmowy handlowe z UE w sprawie Brexitu. Rząd Borisa Johnsona ponownie potwierdził, że nie zamierza przedłużać okresu przejściowego i że zakończy się on zgodnie z planem 31 grudnia 2020 r. Zarówno po stronie UE, jak i UK decydenci potwierdzili, że dotychczasowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W związku z tym oraz z pogorszeniem się brytyjskiej koniunktury gospodarczej, napięcie związane z twardym Brexitem zaczyna rosnąć, a wraz z nią presja na sprzedaż GBP.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9252 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain/britain-reopens-markets-and-some-schools-as-lockdown-eases-idUKKBN2381L0

https://uk.reuters.com/article/uk-britain-economy-pmi/uk-factories-suffer-sharp-fall-in-may-but-less-than-in-april-pmi-idUKKBN2381S4

Istotne dane dla GBP:

  • 1 czerwca (poniedziałek) - PMI dla przemysłu UK
  • 3 czerwca (środa) - PMI dla usług UK
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz