Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka – 1 lutego 2021

Szaleństwo wokół Gamestop zakłóciło nastroje na rynku, pomimo tego, że Rezerwa Federalna zrobiła wszystko, aby dodać otuchy inwestorom i zobowiązała się do się do wspierania amerykańskiej gospodarki tak bardzo, jak jest to będzie konieczne. Wygląda jednak na to, że nawet najpotężniejszy bank centralny na świecie nie jest w stanie zmienić nastrojów rynkowych. Czy czeka nas powrót awersji do ryzyka?  

Strefa Euro - EUR

Kurs EUR/USD pozostaje wysoki, pomimo tego, że Rezerwa Federalna utrzymuje niższe stopy procentowe, niż Europejski Bank Centralny, a amerykańska gospodarka ożywia się w szybszym tempie, niż gospodarka europejska. Dane z ubiegłego tygodnia pokazały, że druga fala koronawirusa była mniej szkodliwa dla Strefy Euro, niż wstępnie szacowano, co wzmocniło kurs EUR/USD. W ubiegłym tygodniu, członek Rady Prezesów Klaas Knot z Europejskiego Banku Centralnego zastrzegł, że EBC posiada wszelkie instrumenty finansowe potrzebne do obniżki kursu EUR, a inni członkowie wykazali możliwość obniżenia stóp procentowych do ujemnego poziomu. Rynek jednak zareagował na te informacje z przymrużeniem oka. W tym tygodniu poznamy dane o inflacji w Strefie Euro za styczeń oraz PKB za IV kwartał ze Strefy Euro. W najbliższym czasie na kurs EUR najbardziej będzie wpływać nastrój na szerokim rynku.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2099 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5121 PLN.

Ważne dane dla EUR

 • 1 lutego (poniedziałek) – PMI dla przemysłu Strefy Euro
 • 2 lutego (wtorek) – PKB Strefy Euro
 • 3 lutego (środa) - inflacja HICP Strefy Euro
 • 4 lutego (czwartek) – sprzedaż detaliczna Strefy Euro

Stany Zjednoczone - USD

Akcja Reddit zakłóciła nastroje na rynku stając się sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów, którzy teraz przygotowują się do większej zmienności.  W tym tygodniu uczestnicy rynku szczególną uwagę zwrócą na dane o liczbie bezrobotnych za styczeń w USA oraz ISM dla przemysłu. Prawdopodobnie liczba bezrobotnych będzie wysoka, niemniej jednak, trzeba wziąć pod uwagę, że złe wieści mogą okazać się dla uczestników rynków dobrymi wiadomościami, ponieważ oznaczają jeszcze większe wsparcie ze strony Rezerwy Federalnej. To z kolei może osłabić kurs USD i wzmocnić bardziej ryzykowne waluty, np. GBP.  Jak na razie, przed publikacją ważnych danych w drugiej połowie tygodnia, inwestorzy zachowują ostrożność, co stanowi wsparcie dla bezpiecznego dolara.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7326 PLN.

Ważne dane dla USD

 • 1 lutego (poniedziałek) – ISM dla przemysłu
 • 3 lutego (środa) – raport ADP i ISM dla usług
 • 4 lutego (czwartek) – liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych
 • 5 lutego (piątek) – raport z rynku pracy (NFP)

Wielka Brytania – GBP

Kurs GBP/PLN nadal pozostaje wysoki. Wprawdzie Wielka Brytania przekroczyła liczbę 100 000 zgonów spowodowanych koronawirusem, ale za to Brytyjczycy zaszczepili już 10% całej populacji, co najmniej jedną dawką szczepionki. Szybkie tempo szczepień dało inwestorom pewność, że ożywienie brytyjskiej gospodarki nastąpi szybko.  Zyskał na tym kurs GBP, zwłaszcza wobec EUR, ponieważ Unia Europejska wciąż walczy o dostawy szczepionek. Kursowi funta pomogły także optymistyczne dane z ubiegłego tygodnia z gospodarki Zjednoczonego Królestwa.Uczestnicy rynku czekają na spotkanie decydentów z Banku Anglii, na którym poznamy decyzję ws. stóp procentowych. Chociaż oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, Bank Anglii może ogłosić nowe informacje na temat polityki monetarnej, którą będzie prowadził w ciągu najbliższego kwartału.

Dziś przed południem kurs USD/GBP wynosił 0,7289 GBP, kurs EUR/GBP wynosił 0,8809 GBP, a kurs GBP/PLN wynosił 5,1251 PLN.

Ważne dane dla GBP

 • 1 lutego (poniedziałek) – PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii
 • 3 lutego (środa) – PMI dla usług Wielkiej Brytanii
 • 4 lutego (czwartek0 – decyzja ws. stóp procentowych Banku Anglii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz