Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 1 marca 2021

Pakiet fiskalny Joe Bidena został wstępnie zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów. Po spadkach z końca ubiegłego tygodnia (spowodowanych wyprzedażą amerykańskich obligacji) notowania AUD, CAD i NOK odrabiają straty, podczas gdy waluty z kategorii bezpiecznych przystani takie jak USD, JPY i CHF tracą na wartości. Rynek zaczął wyceniać perspektywy ożywienia gospodarczego. 

Stany Zjednoczone - USD

Ostatnia przemowa prezesa FED Jerome Powella nie przyniosła żadnego zaskoczenia - w gołębim języku zostało potwierdzone to, co wiedzieliśmy już wcześniej, a mianowicie, że jest za wcześnie na zacieśnianie polityki monetarnej. Rentowność amerykańskich obligacji chwilowo umocniła kurs USD w ubiegłym tygodniu, teraz jednak dolar traci z uwagi na bardziej optymistyczny sentyment na rynku i wielkie nadzieje na szybki wzrost gospodarczy. Pakiet fiskalny Bidena został wstępnie zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów, trzeba jednak podkreśli, że "wstępnie", ponieważ pakiet napotkał na przeszkodę w Senacie w kwestii podwyżki płacy minimalnej. W pierwszym tygodniu marca jest kilka publikacji danych, na które inwestorzy zwrócą szczególną uwagę z perspektywy dolara. Przede wszystkim ważny jest raport z rynku pracy w USA, który poznamy w piątek oraz dane o ISM dla przemysłu i usług.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7572 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 1 marca (poniedziałek) - ISM dla przemysłu
  • 3 marca (środa) - raport ADP, ISM dla usług
  • 5 marca (piątek) - raport z rynku pracy

Strefa Euro - EUR

Europa pozostaje w tyle, jeśli chodzi o tempo szczepień, poprawę ma zapewnić zwiększenie produkcji szczepionek. W ubiegłym tygodniu Christine Lagarde podkreśliła, że Europejski Bank Centralny uważnie obserwuje rentowność obligacji skarbowych Strefy Euro. Pojawiają się jednak spekulacje, że zaniepokojenie wzrostem rentowności obligacji na Starym Kontynencie nie oznacza, że EBC podejmie jakiekolwiek działania, co mogłoby negatywnie wpłynąć na kurs EUR. W kontekście kursu EUR w centrum uwagi w tym tygodniu znajdą się dane o inflacji w Strefie Euro za luty, które mogą wesprzeć kurs europejskiej waluty, jeśli okażą się lepsze od oczekiwań inwestorów.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2041 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5235 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 1 marca (poniedziałek) - PMI dla przemysłu w Strefie Euro
  • 2 marca (wtorek) - inflacja HICP w Strefie Euro
  • 3 marca (środa) - PMI dla usług w Strefie Euro
  • 4 marca (czwartek) - sprzedaż detaliczna w Strefie Euro

Źródło

  1. https://www.reuters.com/article/us-global-forex/recovery-bets-drive-dollar-to-fresh-lows-idUSKBN2AM01A

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz