Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 10 lutego 2020

  Panika na rynkach nieco przygasła w związku z nadzieją na powstrzymanie epidemii. Ruch w Chinach został częściowo przywrócony. Nie wszystkie jednak biura i fabryki zostały otwarte, w wielu przestój może potrwać nawet do 1 marca. Dolar amerykański utrzymuje trend wzrostowy, m.in. dzięki świetnym danym z rynku pracy w USA. 

CHINY

W wyniku koronawirusa zginęło już ponad 900 osób, a około 40 000 osób jest zarażonych. Jednak, pomimo tego ruch na ulicach Pekinu został częściowo przywrócony, a główny dostawca Apple - Hon Hai - dostał zgodę na wznowienie produkcji. Niektórzy ekonomiści obniżyli już szacunki dotyczące wzrostu chińskiego PKB. Reuters podał dziś, że według Capital Economics straty ekonomiczne w gospodarce światowej spowodowane koronawirusem w pierwszym kwartale tego roku mogą sięgnąć 280 mld dolarów. Aby ograniczyć straty, Ludowy Bank Chin dostarczył dzisiaj na giełdę 600 mld juanów z 7-dniowym terminem oraz 200 mld juanów z 14-dniowym terminem. LChR zapowiedział także specjalne fundusze dla firm walczących z koronawirusem. Ceny żywności w Chinach wzrosły w styczniu o 20,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Kolejne tygodnie przestoju w chińskich fabrykach będą miały już wpływ na wyniki gospodarcze nie tylko na azjatyckich rynkach, ale także europejskich. Dziś przed południem kurs CNY/PLN wynosił 0,5578 PLN. 

Istotne dane dla CNY:

10 luty (poniedziałek) - CPI z Chin

USA

Bardzo dobre dane z rynku pracy wsparły dolara amerykańskiego. Inwestorzy oczekiwali, że liczba zatrudnionych poza rolnictwem wzrośnie o 165 tys., tymczasem okazało się, że wzrost wyniósł 225 tys. Teraz rynek czeka na opublikowanie danych o CPI oraz sprzedaży detalicznej. Na ten tydzień zaplanowane jest także sprawozdanie FED, niemniej jednak obecna polityka banku centralnego FED nie budzi zastrzeżeń rynku. Dolar amerykański pozostaje silny, tymczasowo wspiera go także globalna ucieczka od ryzyka. W ubiegłym tygodniu prezydent Trump został uniewinniony w procesie impeachmentu przez Senat. Z czasem coraz większe znaczenie dla kursu dolara będą miały prawybory w USA. 

Istotne dane dla USD:

11 luty (wtorek) - przemowa prezesa FED

13 luty (czwartek) - CPI z USA

14 luty (piątek) - sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa z USA oraz indeks Uniwersytetu z Michigan z USA

STREFA EURO

Euro nadal pozostaje słabe, na co wpływają zarówno rozczarowujące dane z niemieckiej gospodarki, jak i widmo recesji we Włoszech, gdzie w ubiegłym tygodniu odnotowano stagnację. Kurs euro pogrążają także obawy o koronawirusa, który zakłóca import z Azji. W tym tygodniu dla kursu EUR liczą się dane z produkcji przemysłowej oraz o PKB. Dziś przed południem kurs EUR wyniósł 4,2652 PLN. 

Istotne dane dla EUR:

12 luty (środa) - produkcja przemysłowa ze Strefy Euro

14 luty (piątek) - PKB ze Strefy Euro

[Głosów: 5   Average: 4.4/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz