Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 11 maja 2020

Osłabienie kursu EUR/USD spowodowały słabe prognozy dla Strefy Euro oraz przeciwstawienie się Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego wobec orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. To szczególnie fatalny sygnał dla rynków finansowych, ponieważ zagraża stabilności unii walutowej. 

Strefa Euro

Paolo Gentiloni, unijny komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, powiedział, że Europa przeżywa teraz największy szok gospodarczy od czasu Wielkiego Kryzysu. Sprzeciw niemieckiego TK orzeczeniu TSUE, a także fatalna prognoza Komisji Europejskiej o tym, że gospodarka Strefy Euro skurczy się w tym roku o 7,7%, sprawiły że kurs EUR ponownie osłabił się wobec dolara. Inwestorzy nadal uciekają do bezpiecznych przystani takich jak dolar, frank szwajcarski czy jen japoński. Jeśli łagodzenie blokad w Europie najbliższym tygodniu przesłonią ponure nastroje spadki euro zostaną powstrzymane. Dzisiaj (tj. 11 maja 2020) rozpoczyna się przedostatnia runda rozmów handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Jeśli okres przejściowy miałby się wydłużyć, to dowiemy się o tym do końca maja 2020 r.

https://uk.reuters.com/article/europe-stocks/european-shares-gain-as-uk-italy-outperform-idUKL4N2CT1XR

Kurs EUR/USD dziś przed południem wynosił 1,0831 USD, a kurs EUR/PLN - 4,5478 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 13 maja (środa) - produkcja przemysłowa ze Strefy Euro
  • 15 maja (piątek) - PKB z Niemiec oraz ze Strefy Euro

Stany Zjednoczone

W ubiegłym tygodniu najważniejszą informacją był kwietniowy raport z rynku pracy w USA. Spadek nie był jednak tak duży jak oczekiwano: w efekcie zatrudnienie zmalało o 20,5 mln miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano spadku na poziomie 22 mln. W USA pojawił się nowy problem związany z pandemią - Stany zanotowały jeden z najwyższych wskaźników nierówności dochodowych wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Koronawirus sieje spustoszenie wśród najmniej zamożnych grup społecznych - prawdopodobnie polaryzacja będzie się powiększać. Pandemiczną niepewność pogłębiają ponure oczekiwania, według których produkcja przemysłowa w USA ma pokazać spadek o 20 proc.

Kurs USD/PLN dziś przed południem wynosił 4,1997 PLN.

https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/pandemia-poglebia-nierownosci-w-usa-2/

Istotne dane dla USD:

  • 12 maja (wtorek) - CPI z USA
  • 14 maja (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 15 maja (piątek) - sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i indeks Uniwersytetu Michigan z USA

Wielka Brytania

Powrócił temat negocjacji handlowych z UE, które zostały skomplikowane przez pandemię koronawirusa. W tym tygodniu rozmowy będą dotyczyć handlu towarami, usługami, transportem, lotnictwem oraz rybołówstwem i na pewno nie pomoże im fakt, że są prowadzone w czarnej godzinie dla światowego handlu. Według niektórych komentatorów rośnie ryzyko twardego Brexitu, ponieważ Londyn może nie zgodzić się na przedłużenie okresu przejściowego, na co ma naciskać Unia Europejska. Niepokój związany z Brexitem powstrzymuje funta przed umocnieniem. Epidemia koronawirusa zaatakowała Wielką Brytanię w najgorszym możliwym momencie, dlatego kurs funta jest teraz pilnie analizowany przez ekspertów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kurs funta jest w naprawdę dobrych rękach: Bank Anglii od 11 marca 2020 zdążył już dwa razy obniżyć stopy procentowe, przeprowadził dodatkowy skup aktywów oraz w kompleksowy sposób wsparł małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2000 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-britain-eu/britain-eu-start-penultimate-round-of-talks-before-key-deadline-idUKKBN22N0U6

Istotne dane dla GBP:

  • 13 maja (środa) - PKB i produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii
[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz