Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 12 lipca 2021

Zmienność powróciła na światowe rynki po ubiegłotygodniowych, słabych danych makro z USA i Chin. Dane te podsyciły wśród inwestorów obawy o to, że nowy wariant koronawirusa zatrzyma globalne ożywienie gospodarcze. Z coraz większym napięciem śledzone są poczynania Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego. 

Strefa Euro - EUR

Na kursie EUR ciąży rozprzestrzenianie się wariantu Delta w krajach Wspólnoty. Europejski Bank Centralny szybko zareagował na obawy związane z nową falą infekcji, zapowiadając tolerancję dla inflacji powyżej celu inflacyjnego, który obecnie wynosi 2%. Dla inwestorów oznacza to, że polityka monetarna EBC nie zostanie zaostrzona przedwcześnie. Niepokojąca pod względem wzrostu zachorowań sytuacja obecnie dotyczy m.in. Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1852 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5544 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 13 lipca (wtorek) - inflacja CPI z Niemiec
  • 14 lipca (środa) - produkcja przemysłowa Strefy Euro
  • 16 lipca (piątek) - inflacja CPI Strefy Euro

Stany Zjednoczone - USD

Dolar amerykański zyskał dzisiaj na wartości na fali obaw związanych z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa. Inwestorzy stawiają na bezpieczną przystań, czekając na komentarze Rezerwy Federalnej odnośnie dalszej polityki pieniężnej.

W tym tygodniu najbardziej wyczekiwanymi danymi w kontekście kursu USD są dane o inflacji w USA, które poznamy w najbliższy wtorek. Wzrost inflacji może zostać potraktowany przez rynek jako sygnał wcześniejszego zaostrzenia polityki pieniężnej. Z kolei łagodna inflacja może być dla inwestorów zachętą do zakupu ryzykownych aktywów i wzmocnić kursy walut rynków wschodzących.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8430 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 13 lipca (wtorek) - inflacja CPI z USA
  • 15 lipca (czwartek) - produkcja przemysłowa z USA
  • 16 lipca (piątek) - sprzedaż detaliczna z USA/ indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania - GBP

Premier Boris Johnson potwierdził, że 19 lipca w Anglii zostaną zniesione wszystkie ograniczenia związane z COVID-19. W ostatnim czasie kwestia ta stała pod znakiem zapytania, ponieważ liczba przypadków zachorowań na koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie wzrosła do poziomów sprzed kilku miesięcy. Wiele wskazuje na to, że Bank Anglii będzie jednym z pierwszych banków centralnych na świecie, który zdecyduje się podnieść stopy procentowe.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3232 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 14 lipca (środa) - inflacja CPI z Wielkiej Brytanii
  • 15 lipca (czwartek) - raport z rynku pracy Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

 

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz