Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 12 października 2020

Na rynek walutowy powróciła awersja do ryzyka. Nastrój pogarsza brak porozumienia w sprawie drugiego pakietu stymulacyjnego w USA oraz nowe poziomy alarmowe COVID-19 w Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania). O wiele bardziej niż na danych makro, inwestorzy koncentrują się na wyścigu prezydenckim w USA. W sondażach oraz zakładach bukmacherskich prowadzi Joe Biden. 

Stany Zjednoczone - USD

Krótszy tydzień z powodu Dnia Kolumba w USA rozpoczął się odbiciem kursu USD po tym, jak w piątek zanotował on swoje trzytygodniowe minima. Zaproponowany przez Trumpa pakiet stymulacyjny w wysokości 1,8 tryliona USD spotkał się z krytyką Republikanów, którzy obawiają się o rosnące zadłużenie kraju. Tymczasem rynek oczekuje jeszcze większego pakietu gospodarczego, wierząc w to, że zapewni go gospodarce wygrana demokraty Joe Bidena. Bukmacherzy dają Joe Bidenowi aż 68% szans na wygraną a Donaldowi Trumpowi tylko 32%.

UE

W ostatnim tygodniu liczba nowych bezrobotnych w USA spadła z 849 tys. do 840 tys. osób. Wynik ten jest gorszy od szacunków Wall Street, które oczekiwało spadku do 820 tys. osób.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7859 PLN.

Istotne dane dla USD:

 • 13 października (wtorek) - inflacja CPI
 • 16 października (piątek) - sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro - EUR

We czwartek rozpocznie się szczyt Rady UE w Brukseli. Spotkanie decydentów będzie dotyczyć przede wszystkim powstrzymaniu drugiej fali COVID-19 w Europie oraz stosunkach UE-UK po zakończeniu Brexitu. Docierające do mediów komunikaty prasowe mogą mieć wpływ na wycenę EUR/USD oraz EUR/GBP. Wiele mówi się także o tym, że wciąż nierozwiązanym problemem w Europie jest zbyt wolny wzrost konsumpcji oraz druga fala COVID-19, które mogą skłonić EBC do zorganizowania dodatkowych bodźców fiskalnych. Tego rodzaju niespodzianka dla rynku mogłaby wzmocnić kurs EUR.

Z uwagi na zaplanowany szczyt dane makroekonomiczne, takie jak indeks ZEW z Niemiec oraz produkcja przemysłowa Strefy Euro będą miały ograniczony wpływ na wycenę EUR.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1802 USD, a kurs EUR/PLN 4,4755 PLN.

Istotne dane dla EUR:

 • 13 października (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
 • 14 października (środa) - produkcja przemysłowa ze Strefy Euro
 • 15 października (czwartek) - szczyt Rady UE

Wielka Brytania - GBP

Przed kluczowym szczytem UE, kurs funta brytyjskiego nieznacznie wzrósł, co oznacza, że rynek jest optymistycznie nastawiony wobec negocjacji UE z UK. Boris Johnson ogłosił 15 października datą ostateczną na porozumienie z Unią Europejską, w przeciwnym wypadku zagroził odejściem od negocjacji. Rynek z niecierpliwością czeka na komunikaty, choć mało kto wierzy, że najbliższy czwartek przyniesie rozwiązanie. Strona unijna nie poddaje się presji czasu i twardo obstaje przy swoich postulatach. Stąd realnym terminem na porozumienie wydaje się koniec miesiąca, w przeciwnym wypadku Unia nie zdąży ratyfikować umowy.

Od dłuższego czasu kurs funta brytyjskiego utrzymuje się na swoich minimach wobec EUR i USD, a jego zmiennośc jest podwyższona. W tym tygodniu jednak inwestorów mogą wystraszyć nowe blokady i ograniczenia, które z powodu koronawirusa dzisiaj o 15:30 ogłosi Boris Johnson.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9359 PLN.

Istotne dane dla GBP:

 • 13 października (wtorek) - stopa bezrobocia w UK

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

 1. https://www.realclearpolitics.com/elections/betting_odds/2020_president/
 2. https://www.realclearpolitics.com/epolls/latest_polls/
 3. https://www.reuters.com/article/uk-global-forex/dollar-dips-on-stimulus-optimism-bets-on-biden-victory-idUSKBN26U013
 4. https://www.reuters.com/article/uk-britain-sterling/sterling-tests-1-30-boosted-by-weaker-dollar-and-brexit-deal-hopes-idUSKBN26U0SX
 5. https://uk.reuters.com/article/uk-britain-eu/eu-leaders-to-insist-on-tough-enforcement-powers-in-brexit-deal-ft-idUKKBN26X09O
[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz