Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 13 kwietnia 2021

Na szerokim rynku nastroje pozostają mieszane. W USA już ok. 35% Amerykanów otrzymało co najmniej 1 dawkę szczepionki, podczas gdy w Europie mniej niż 20%. Ale kurs eurodolara pozostaje odporny na tego rodzaju statystyki. Na początku tygodnia kurs EUR/USD zanotował wzrost do poziomu 1,1900 USD, zaskakując sporą część inwestorów.

Stany Zjednoczone - USD

Podczas swojego ostatniego posiedzenia Jerome Powell powiedział, że amerykańska gospodarka znajduje się w punkcie zwrotnym oraz podkreślił znaczenie szybkiego tempa szczepień i optymistycznego raportu z rynku pracy. Przemówienie Powella nie zmniejszyło jednak niepokoju inwestorów w kwestii rosnącej inflacji. Tylko w marcu ceny produkcji wzrosły w USA o 1%, a wiec dwukrotnie powyżej oczekiwań analityków. Z tego powodu teraz inwestorzy z niecierpliwością oczekują na dzisiejszy raport o inflacji CPI. Niepewność odnośnie stabilności cen w Stanach Zjednoczonych, może w niedługim czasie wpłynąć na kurs dolara amerykańskiego.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8295 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 13 kwietnia (wtorek) - inflacja CPI z USA
  • 14 kwietnia (środa) - przemawia Prezes Fed Powell
  • 15 kwietnia (czwartek) - sprzedaż detaliczna z USA
  • 16 kwietnia (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro - EUR

Sytuacja związana z liczbą zachorowań w Europie jest niepokojąca, ale nie pogarsza się. Włochy rozważają zniesienie niektórych ograniczeń już w maju, a w Niemczech ilość nowych infekcji stabilizuje się. Europa czyni postępy w kwestii szczepień. Największe obawy powoduje teraz fakt, że z badań przeprowadzonych w Izraelu wynika, że szczepionka firmy Pfizer (najpopularniejsza w Europie i USA) jest mniej skuteczna wobec południowafrykańskiej odmiany wirusa. Doniesienia te mogą wzmocnić kurs dolara jako bezpiecznej przystani i zaszkodzić kursowi EUR.

Jednak pomimo trwających blokad w największych gospodarkach Strefy Euro oraz niższych prognoz wzrostu z Francji i Hiszpanii, kurs EUR pokazuje swoją odporność. W Strefie Euro wydatki konsumentów wzrosły w lutym o 3%, dwukrotnie przekraczając oczekiwania rynku. Tak więc, choć najbliższe perspektywy nie są najlepsze, to jednak ożywienie gospodarcze, choć opóźnione, nie jest zagrożone.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,5582 PLN, a kurs EUR/USD wynosił 1,1900 USD.

Ważne dane dla EUR

  • 13 kwietnia (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
  • 14 kwietnia (środa) - produkcja przemysłowa Strefy Euro
  • 15 kwietnia (piątek) - inflacja CPI Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Wczoraj w Wielkiej Brytanii otwarte zostały sklepy, puby i siłownie, po tym jak Brytyjczycy osiągnęli swój cel szczepiąc wszystkich obywateli powyżej 50. roku życia. Dodatkowo, dane o PKB za luty w UK okazały się dziś lepsze od oczekiwań inwestorów. Wszystko to stało się siłą napędową dla funta szterlinga, którego kurs umocnił się m.in. wobec USD. Stopniowe otwieranie brytyjskiej gospodarki może znacznie przyspieszyć nadchodzące ożywienie na czym z pewnością jeszcze zyska kurs GBP.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2679 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 13 kwietnia (wtorek) - produkcja przemysłowa i PKB Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz