Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 13 lipca 2020

Nastroje rynkowe ostrożnie poprawiają się na całym świecie, także w regionie Azji i Pacyfiku. Dane z USA są lepsze od oczekiwań inwestorów, co może poprawić wskaźniki zaufania konsumentów i sprzedaży detalicznej. Niestety, liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 wciąż jest niepokojąca, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej. Inwestorzy nadal będą koncentrować się na danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Strefa Euro - EUR

W piątek, 17 lipca 2020 odbędzie się specjalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie funduszu naprawczego oraz budżetu na lata 2021-2027. Kurs EUR będzie wrażliwy na decyzje podjęte w czasie tego spotkania, które przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel określił jako “bardzo skomplikowane negocjacje”. Oszczędna czwórka nadal kwestionuje planowany podział funduszu na 500 mld EUR dotacji i 250 mld EUR pożyczek. Brak zgody w czasie szczytu może osłabić perspektywy dla europejskiej waluty, zwłaszcza jeśli wskaźniki ekonomiczne będą wykazywały powolne ożywienie. Dla EUR istotna będzie także czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1310 USD, a kurs EUR/PLN podniósł się do poziomu 4,4725 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 14 lipca (wtorek) - produkcja przemysłowa ze Strefy Euro/ Indeks ZEW z Niemiec
  • 16 lipca (czwartek) - stopy procentowe w Strefie Euro
  • Stany Zjednoczone - USD

Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu gospodarczym z USA będzie ogłoszenie wskaźnika nastrojów konsumentów, który pokaże jak liczba nowych zakażeń wpływa na sprzedaż i czy stan ożywienia zdoła się utrzymać.  Dolar amerykański cały czas utrzymuje status bezpiecznej przystani, niemniej jednak napięte stosunki USA z Chinami mogą wprowadzić w tej kwestii trochę niepewności. Wojna handlowa z Chinami nabiera tempa, a Trump coraz częściej przypisuje Chiną winę za globalne rozprzestrzenienie się koronawirusa. Coraz więcej mówi się o wyborach prezydenckich w USA, które są zaplanowane na 3 listopada br.

Istotne dane dla USD:

  • 14 lipca (wtorek) - inflacja CPI z USA 
  • 15 lipca (środa) - produkcja przemysłowa z USA
  • 16 lipca (czwartek) - indeks FED z Filadelfii
  • 17 lipca (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania - GBP

Bieżący tydzień może być trudny dla kursu GBP z powodu publikacji danych o PKB w Zjednoczonym Królestwie, podczas gdy rynek oczekuje, że PKB za maj utrzyma poprawę zaobserwowaną w kwietniu (20,4 proc.). Poznamy także dane o stopie bezrobocia w UK, na które kurs funta pozostanie wrażliwy. W ubiegłym tygodniu nastąpił przełom w negocjacjach w sprawie Brexitu z UE, ponieważ Unia Europejska wyraziła chęć pójścia na kompromis w sprawie praw połowowych. Niemniej jednak, niepewność wokół negocjacji cały czas osłabia GBP, pojawiają się także głosy o tym, że rynki zbyt negatywnie wyceniają postęp w negocjacjach handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosi 4,9853 PLN.

Istotne dane dla GBP:

  • 14 lipca (wtorek) - PKB z Wielkiej Brytanii
  • 16 lipca (czwartek) - raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz