Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 14 września 2020

Europejski Bank Centralny okazał się zaskakująco spokojny wobec aprecjacji eurodolara. Lakoniczne wypowiedzi Christine Lagarde umocniły kurs euro, który w ubiegłym tygodniu zyskał wobec dolara i funta. Zmienność na rynku walutowym utrzymuje się na standardowym poziomie. Z powodu rosnącego napięcia między UK a UE, wrażliwy politycznie kurs funta brytyjskiego pozostaje zagrożony spadkami.

Strefa Euro - EUR

Wbrew oczekiwaniom rynku, Christine Lagarde nie zapowiedziała walki z kursem EUR/USD powyżej 1,2000. Zamiast tego, podczas konferencji prasowej usłyszeliśmy, że Europejski Bank Centralny nie uważa aprecjacji  eurodolara za zagrożenie dla stabilności cen w Europie, przy czym będzie uważnie monitorował kurs EUR. Po słowach Lagarde kurs EUR/USD umocnił się i na krótki moment przekroczył poziom 1,1900, ale zdążyły już spaść do 1,1856 USD. W tym tygodniu dla Strefy Euro najważniejsza będzie publikacja danych o inflacji CPI.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,4524 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 17 września (czwartek) - inflacja CPI ze Strefy Euro

https://www.reuters.com/article/eurozone-bonds/update-1-euro-zone-yields-dip-after-dovish-ecb-comments-and-ahead-of-fed-idUSL8N2GB2ED

Stany Zjednoczone - USD

Rynek pracy w USA odradza się, pomimo drugiej fali koronawirusa. Stopa bezrobocia spadła czwarty miesiąc z rzędu do 8,4% w sierpniu, przy oczekiwaniach rynku na poziomie 9,8%.  Dodatkowo w USA inwestorzy coraz mocniej koncentrują się na wyborach prezydenckich, do których pozostało już tylko 51 dni. Według sondaży The New York Times Joe Biden ma przewagę nad Trumpem w Minnesocie, Nevadzie, New Hampshire i Wisconsin. Ważnym wydarzeniem dla dolara amerykańskiego będzie środowe posiedzenie FOMC, na którym poznamy decyzję ws. stóp procentowych.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7535 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 15 września (wtorek) - produkcja przemysłowa z USA
  • 16 września (środa) - sprzedaż detaliczna z USA i decyzja FOMC ws. stóp procentowych
  • 17 września (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

https://www.reuters.com/article/usa-election-wallstreet/wall-street-fundraisers-turn-into-wallflowers-during-2020-u-s-election-idUSL1N2G72DN

Wielka Brytania - GBP

Miniony tydzień był ciężki dla funta brytyjskiego. Kurs GBP osłabia niepewność polityczna oraz narastający spór UK z UE o zapisy dotyczące rynku wewnętrznego, a właściwie unieważnienia zapisów o Irlandii Północnej. Inwestorzy szacują ryzyko Brexitu bez umowy, które rośnie z tygodnia na tydzień. Oprócz działań brytyjskiego parlamentu dla kursu GBP istotne będą dane o stopie bezrobocia oraz inflacji CPI.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,8228 PLN.

Istotne dane dla GBP:

  • 15 września (wtorek) - stopa bezrobocia w UK
  • 16 września (środa) - inflacja konsumencka w UK
  • 17 września (czwartek) - decyzja ws. stóp procentowych w UK

https://www.reuters.com/article/bis-report-markets/bis-warns-of-gap-opening-between-markets-and-covid-19-reality-idUSL8N2GB2S1

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz