Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 15 czerwca 2020

W ubiegły piątek optymizm na rynkach przygasł, a dolar amerykański zaczął odrabiać straty. Wszystko za sprawą ostrożnej polityki przewodniczącego Powella, który zapowiedział podtrzymanie zerowych stóp procentowych do końca 2022 roku oraz podkreślił znaczenie spadku zachorowań na COVID-19 dla ożywienia gospodarczego. Zmienność na rynku walutowym rośnie. 

USA

We wtorek prezes FED Jarome Powell będzie zeznawał przed Senacką Komisją Bankową, a we środę przed Komitetem ds. Bankowości Izby, przez co dolar może się umacniać. Ubiegłotygodniowe posiedzenie FED przyniosło wiadomość o utrzymaniu stóp procentowych w pobliżu zera, natomiast Indeks Nastrojów Konsumentów przyniósł lepsze dane, niż oczekiwano. Na rynku walutowym panuje teraz podwyższona zmienność. Poza sprawozdaniami Powella, najważniejszymi wydarzeniami tego tygodnia będzie ogłoszenie we wtorek danych o sprzedaży detalicznej w USA, które mogą pokazać wyraźną poprawę. W Kalifornii, Teksasie oraz na Florydzie po zamieszkach i protestach wzrosła liczba nowo zainfekowanych osób, stąd rosną obawy o nadejście drugiej fali zachorowań w USA i ponowny lockdown.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9632 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-usa-economy-reopen-analysis/a-month-into-reopening-no-clear-turn-for-u-s-economy-or-pandemic-idUKKBN23I303

Istotne dane dla USD

  • 16 czerwca (wtorek) - sprzedaż detaliczna z USA
  • 17 czerwca (środa) - zapasy ropy w USA
  • 18 czerwca (czwartek) - nowo zarejestrowani bezrobotni w USA

Strefa Euro

Wzrost eurodolara jest teraz zależny od piątkowej konferencji z członkami Rady Europejskiej, podczas której omówiona zostanie kwestia funduszu naprawczego dla państw UE. Już 19 czerwca okaże się, czy pakiet naprawczy zaproponowany przez Niemcy i Francję zyska poparcie tzw. oszczędnej czwórki: Holandii, Austrii, Danii i Szwecji. W obecnym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla Strefy Euro będzie ogłoszenie wskaźnika ZEW oraz dzisiejsze spotkanie Borisa Johnsona z przewodniczącymi Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Istotne dane dla EUR:

  • 15 czerwca (poniedziałek) - spotkanie Borisa Johnsona z RE i KE
  • 16 czerwca (wtorek) - indeks ZEW ze Strefy Euro

https://uk.reuters.com/article/uk-germany-economy/german-economy-to-contract-more-sharply-in-second-quarter-than-in-first-quarter-ministry-idUKKBN23M0VI

Chiny

W stolicy Chin pojawiło się nowa fala zachorowań na koronawirusa, wiele dzielnic zostało zamkniętych i przywrócone zostały środki bezpieczeństwa, m.in. nie funkcjonują szkoły, przywrócone zostały kontrole temperatury w komunikacji miejskiej i centrach handlowych. Nowe ognisko zainfekowanych osób pojawiło się w Xinfandi, największym rynku hurtowni żywności w Azji. Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej z Chin pokazały, że Państwo Środka powoli otrząsa się z ekonomicznego upadku, ale wciąż istnieje wiele niepewności i strachu, zwłaszcza przed ryzykiem ponownego zamknięcia. Do normy nie powróciła sprzedaż detaliczna, która pokazała tendencję spadkową już czwarty miesiąc z rzędu - tym razem o 2,8%. Chińscy konsumenci pozostają w stanie silnej ostrożności, która pewnie pogłębi się w czerwcu z uwagi na ponowną izolację.

Dziś przed południem kurs CNY/PLN wynosił 0,5567 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-china-economy-activity/chinas-factory-output-perks-up-but-consumers-stay-cautious-idUKKBN23M0FL

Istotne dane dla CNY:

15 czerwca (poniedziałek) - produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna z Chin za maj.

 

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz