Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 15 grudnia 2021

Fundamentalne problemy złotego.  Za wcześnie na umocnienie?

Wciąż nie ma podstaw, aby rozpoczęte jesienią osłabienie złotego miało się ku końcowi. Obserwujemy co prawda korektę, zapoczątkowaną na przełomie listopada i grudnia, ale nadal widoczny jest brak fundamentów do umocnienia i skutecznego odrobienia strat. O godzinie 20.00 polskiego czasu odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca posiedzenie Rezerwy Federalnej. Poznamy decyzję o ewentualnej zmianie stóp procentowych w USA.

Ujemny bilans płatniczy Polski

Wcześniej, o godzinie 10.00, podane zostały dane GUS o inflacji w Polsce. Wyniosła ona1% licząc miesiąc do miesiąca i aż 7,8% licząc rok do roku. Mimo że liczba robi wrażenie, nieznacznie  tylko odbiegła ona od konsensusu (7,7%). Oprócz inflacji, złotemu nie pomaga ujemy bilans obrotów bieżących z zagranicą. Za październik bilans płatniczy wyniósł -1,8 mld EUR, choć jeszcze w czerwcu było to +3,7 mld EUR. Wszystkiemu winny jest spadek eksportu, spowodowany przerwanym łańcuchem dostaw części dla przemysłu. Szczególnie odczuwa to branża motoryzacyjna, jedna z głównych gałęzi polskiego eksportu. Do tego doszedł wzrost konsumpcji wewnętrznej, będący przejawem odbicia po II i III fali pandemii, w efekcie dynamicznie wzrósł import. Jest jednak szansa odwrócenie tych niekorzystnych tendencji w najbliższych dwóch kwartałach. To za sprawą odnawiającego się łańcucha dostaw z Chin.

Końca sporu ws. praworządności nie widać

Innym poważnym problemem, który ciągnie notowania złotego w dół, jest przedłużający się konflikt z Unią Europejską ws. akceptacji finansowania Krajowego Planu Odbudowy. Wczoraj doszło do poważnego zgrzytu podczas głosowania nad priorytetami legislacyjnymi UE w przyszłym roku. Sformułowania użyte w dokumencie o priorytecie praworządności, zostały odebrane przez polskiego ministra jako jawne poparcie stanowiska Komisji Europejskiej w sporze z polskim rządem. Polska głosowała przeciw, podobnie jak Węgry. Po konsultacjach prawnych Rada UE zezwoliła na powtórzenie głosowania na zasadzie większości kwalifikowanej a nie jednomyślności. Była to decyzja bez precedensu i bardzo źle wróży szybkiemu rozwiązaniu sporu. Szczególnie po oświadczeniu jednego z koalicjantów rządu w Warszawie, że w przypadku braku uruchomienia wypłaty środków, Polska może wstrzymać wpłatę należnej składki członkowskiej. Szacuje się, że brak środków z Planu Odbudowy to niższe o około 1% PKB w skali roku.

Czy Amerykanie i Brytyjczycy podniosą stopy procentowe?

Analitycy zastanawiają się, czy FED już dziś zacznie normalizować politykę monetarną USA, poprzez zmniejszenie skupu aktywów (tzw. tapering) i podnoszenie stóp procentowych. Taka polityka jest jednak już w wycenie dolara. Pytania o podwyżkę stóp już jutro zadają sobie też Brytyjczycy. Bank Anglii ogłosi decyzję jutro o godz. 13.00. W obu krajach na przeszkodzie może stanąć wysoka liczba aktualnych zachorowań na Covid, w tym raporty o zagrożeniu nową odmianą wirusa Omicron.

O godzinie 11.00 średni kurs euro wynosił 4,62 PLN, dolara amerykańskiego 4,10 PLN, franka szwajcarskiego 4,4350 PLN, a funta szterlinga 5,4350. To właśnie funt najmocniej umocnił się w stosunku do złotego w ostatnich dniach.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/
  2. https://www.cnbc.com/
  3. https://www.theguardian.com/
[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz