Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 15 lutego 2021

Ożywienie na rynku walutowym widać na przykładzie kursów walut surowcowych. Kursy AUD, NOK i CAD umocniły się, podczas gdy USD, CHF i CNY straciły na wartości. Po uniewinnieniu byłego prezydenta Donalda Trumpa, uwaga inwestorów przeniosła się na pakiet fiskalny prezydenta Joe Bidena. Im szybciej pakiet zostanie zatwierdzony i im będzie większy, tym lepiej dla rynków. 

Stany Zjednoczone - USD

Senat uniewinnił Donalda Trumpa, po tym jak za impeachmentem zagłosowało 57 senatorów, a przeciwko – 43. Dla inwestorów oznacza to powrót do koncentracji na pakiecie fiskalnym, który do tej pory był na drugim planie. Prezydent Joe Biden zamierza przekazać łącznie 1,9 mld USD w ramach bodźca fiskalnego, jednak ostatecznie zależy to od rozmów z członkami Partii Demokratycznej. Dane o bezrobociu w USA z ubiegłego tygodnia, które osiągnęło poziom 793 000 osób, było pierwszym rozczarowaniem dla rynków od wielu tygodniu.

W kontekście dolara amerykańskiego w tym tygodniu warto zwrócić uwagę na raport o sprzedaży detalicznej w USA oraz protokół z posiedzenia FOMC, a także lutowy indeks PMI dla przemysłu.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,6997 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 17 lutego (środa) - sprzedaż detaliczna w USA i protokół z posiedzenia FOMC
  • 18 lutego (czwartek) - liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA
  • 19 lutego (piatek) - PMI dla przemysłu w USA

Strefa Euro - EUR

Kurs EUR wykazuje odporność na doniesienia o wolnym tempie szczepień w całej Europie. W ubiegły czwartek Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy dotyczące wzrostu w Strefie Euro z 4,2% do 3,8%, niemniej jednak wydźwięk prognozy i tak pozostał optymistyczny. W tym tygodniu na kurs EUR może mieć wpływ publikacja indeksu ZEW z Niemiec oraz wskaźnika zaufania konsumentów w Strefie Euro. Jeśli publikacje nie pokażą słabszych danych, niż oczekują inwestorzy, kurs EUR/USD powinien pozostać stabilny.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2139 USD, a kurs EUR/PLN utrzymywał się na poziomie 4,4898 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 15 lutego (poniedziałek) - produkcja przemysłowa Strefy Euro
  • 16 lutego (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
  • 18 lutego (czwartek) - indeks nastrojów konsumentów KE

Wielka Brytania - GBP

Spadająca liczba zachorowań na koronawirusa wśród Brytyjczyków oraz wzrost liczby osób zaszczepionych w UK pomagają w umocnieniu funta brytyjskiego wobec euro i dolara amerykańskiego. Kurs funta wsparł także raport z ubiegłego tygodnia o PKB w Wielkiej Brytanii, który pokazał wzrost gospodarczy o 1% (wobec oczekiwań na poziomie 0,5%), co było niespodzianką na rynku. Wielka Brytania niedługo osiągnie próg 15 milionów zaszczepionych osób, można więc się spodziewać, że Zjednoczone Królestwo jako pierwsze zacznie odmrażać gospodarkę. Dokładnie za tydzień, 22 lutego 2021 roku, poznamy dokładne plany Borisa Johnsona dotyczące zniesienia ograniczeń w Wielkiej Brytanii.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1407 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 17 lutego (środa) - inflacja CPI z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz