Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 16 grudnia 2019 

Przed nami ostatni pełny tydzień handlu w 2019 roku. Zapowiada się optymistycznie, ponieważ dwa najważniejsze problemy: Brexit i wojna handlowa USA-Chiny zostały rozwiązane. Ryzyko bezumownego Brexitu zmalało do zera, na czym zyskał funt brytyjski, a stracił dolar amerykański. Po tym, jak Trump ogłosił, że uzgodniona została pierwsza faza porozumienia ws. zakończenia wojny handlowej, umocnił się chiński juan.

BREXIT

W wyborach w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Konserwatywna, ale dla rynku dużym zaskoczeniem była miażdżąca przewaga Johnsona. Premier UK zdobył aż 364 miejsca w parlamencie, co jest najlepszym wynikiem Torysów od 1987 roku. Partia Pracy z kolei odnotowała najgorszy wynik od 84 lat. Od czwartku funt brytyjski osiąga świetne wyniki. Inwestorzy oczekują, że premier UK zrealizuje Brexit do 31 stycznia 2020 r. I na razie nic nie wskazuje na to, że mogłoby się to nie powieść. Powoli widać jednak symptomy, że euforia związana z triumfem Konserwatystów zaczyna przygasać, a centrum uwagi przenosi się na rozmowy z Unią Europejską oraz twarde dane ekonomiczne. Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1076 PLN. 

Istotne dane dla GBP:

17 grudnia (wtorek) - dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

19 grudnia (czwartek) - sprzedaż detaliczna i decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 

20 grudnia (piątek) - PKB z Wielkiej Brytanii

USA

Po trzech latach wojny handlowej USA-Chiny, mocarstwa zawieszają broń. Donald Trump poinformował na Twitterze, że uzgodniona została pierwsza faza porozumienia. Oficjalnie umowa będzie podpisana w pierwszym tygodniu stycznia 2020 roku. Nie stało się więc to, czego jeszcze w ubiegłym tygodniu obawiali się inwestorzy: nie nałożono nowych ceł na elektronikę z Chin. Jeśli stanie się dokładnie tak, jak zapowiedział prezydent Trump, przynajmniej na jakiś czas skończy się niepewność związana z kondycją chińskiej gospodarki. Niektórzy analitycy są zdania, że teraz jednak, punkt ciężkości przesunie się na wątpliwości związane ze stosunkami handlowymi pomiędzy USA, a Europą. Dziś przed południem dolar amerykański kosztował 3,8273 PLN.  

Istotne dane dla USD: 

16 grudnia (poniedziałek) - PMI dla usług i przemysłu z USA

17 grudnia (wtorek) - produkcja przemysłowa z USA

18 grudnia (środa) - CPI i stopa procentowa z USA

19 grudnia (czwartek) - indeks FED z Filadelfii

20 grudnia (piątek) - indeks PCE Core z USA

UNIA EUROPEJSKA

Ponure dane z niemieckiej gospodarki. Bundesbank w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że 2020 rok dla Niemiec będzie równie słaby, jak ten, który się właśnie kończy. Konferencja prasowa z udziałem nowej prezes EBC, Christiny Lagarde w ubiegłym tygodniu odbyła się bez zaskoczeń. Stopy procentowe Strefy Euro pozostały niezmienione, a podczas przemowy Lagarde podkreśliła, że chciałaby, aby jej polityka nie była kojarzona, ani z jastrzębiem, ani gołębiem, tylko z "sową, która kieruje się mądrością". Jej wypowiedź została zinterpretowana, jako zapowiedź tego, że polityka EBC w najbliższym czasie nie zmieni się. 

Istotne dane dla EUR:

16 grudnia (poniedziałek) - PMI dla przemysłu i usług w Strefie Euro.

Podsumowując

Wszystko wskazuje na to, że z końcem 2019 roku możemy odetchnąć z ulgą. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej w styczniu, a wojna handlowa, która momentami niczym nie różniła się od opery mydlanej, nareszcie kończy się. Czy Trump wyniesie dolara na szyczyt? Koniec konfliktu handlowego z Chinami z pewnością umocni kurs amerykańskiej waluty i nowojorską giełdę. Powszechnie wiadomo przecież, że stawką są wybory prezydenckie, zaplanowane na październik 2020 r. Dlatego zgodnie z kalkulacjami Trumpa, spodziewamy się, że 2020 rok, będzie rokiem dolara amerykańskiego.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz