Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 16 marca 2020

Teraz na rynku walutowym najważniejsze są doniesienia o postępach epidemii. Banki centralne włączają drukarki i pompują pieniądze na rynek, a płochliwi inwestorzy rzucają się na bezpieczne przystanie. Strach przed ryzykiem uderzył także w polską walutę. Polacy coraz więcej płacą za dolara amerykańskiego, euro, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. 

STREFA EURO

Po tym jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że epicentrum koronawirusa jest w Europie, europejskie giełdy przeżywają swoje najgorsze chwile od lat. Sprzedaż i zyski spadają, a inwestorzy próbują zgadywać, kiedy rynek się odbije. W Strefie Euro najbardziej dotknięte koronawirusem są Włochy (24 747/2335); Hiszpania (7 845/517); Niemcy (5 813/46) oraz Francja (5 423/12). We czwartek poznaliśmy pakiet stymulacyjny Europejskiego Banku Centralnego, który ma ograniczyć wpływ koronawirusa na gospodarkę. I chociaż pakiet ten może stanowić skuteczną ochronę dla płynności Strefy, reakcja inwestorów na wystąpienie Christine Lagarde była negatywna i nie ustabilizowała nastrojów. Rynek oczekiwał, że z uwagi na trudną sytuację EBC obniży stopy procentowe. Nadzieje okazały się jednak płonne, dlatego w najbliższym czasie euro może tracić na wartości, a inwestorzy zaniepokojeni powolnym działaniem banku centralnego zwracają się w stronę franka szwajcarskiego, którego kurs już teraz niebezpiecznie rośnie. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie poniedziałkowe spotkanie ministrów finansów Strefy Euro.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,3893 PLN, a kurs CHF/PLN umocnił się do poziomu 4,1566 PLN.

https://uk.reuters.com/article/europe-stocks/european-shares-tumble-as-pandemic-fears-grip-europe-idUKL4N2B9338

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-markets/europes-stock-volatility-gauge-hits-record-levels-beats-2008-highs-idUKKBN21314D

Istotne dane dla EUR:

  • 16 marca (poniedziałek) - spotkanie ministrów finansów Strefy Euro
  • 17 marca (wtorek) - indeks ZEW w Niemczech
  • 18 marca (środa) - inflacja HICP w Strefie Euro

USA

W Stanach Zjednoczonych koronawirus zainfekował już 3 685 osób, z czego zmarły 73 osoby. W Nowym Jorku i Los Angeles zamknięto bary, restauracje, kina i teatry. Zawieszono także połączenia lotnicze z Europą. Odkąd wybuch pandemii koronawirusa zakłócił globalne łańcuchy dostaw i podsycił obawy o recesję, amerykańska giełda zanotowała spadek o 20%. Tymczasem w ciągu kilkunastu dni nowojorski FED chcąc ratować sytuację, obniżył stopy procentowe dwa razy: najpierw o 50 pb, a wczoraj jeszcze o 125 punktów bazowych. Dodatkowo amerykańska rezerwa federalna na rynek wtłoczyła 500 mld USD w ramach trzymiesięcznych repo, a wczoraj uruchomiła program luzowania ilościowego o wartości 700 mld USD. Obie obniżki procentowe oraz korzystanie z pełnej gamy dostępnych narzędzi do ograniczenia  spustoszenia finansowego, były zaskoczeniem dla rynku. Ostatni raz kiedy bank ten podejmował tego rodzaju kroki miało miejsce podczas kryzysu finansowego z 2008 roku. Prezydent Trump podczas wczorajszej konferencji prasowej w Białym Domu pochwalił decyzję FED-u.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus/new-york-la-shut-bars-restaurants-worlds-central-banks-coordinate-on-coronavirus-idUKKBN2130EJ

Istotne dane dla USD:

  • 17 marca (wtorek) - sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA
  • 18 marca (środa) - stopa procentowa w USA
  • 19 marca (czwartek) - indeks FED z Filadelfii

CHINY

Chiny powoli wracają do życia sprzed wybuchu epidemii. W Szanghaju i Pekinie można już organizować duże imprezy. W Wuhan zlikwidowano wszystkie szpitale polowe, a miasto powoli się otwiera. Zaczyna się szacowanie strat. Dzisiejsze chińskie dane pokazały m.in., że w styczniu i lutym sprzedaż detaliczna spadła o 20,5% rok do roku, natomiast sprzedaż online wzrosła o 3% rok do roku. Niepokojące są za to dane o stopie bezrobocia. Okazało się, że w ciągu dwóch miesięcy walki z epidemią straciło pracę aż 5 milionów Chińczyków. Na dodatek The Economist Intelligence Unit szacuje, że w ciągu całego roku liczba ta wzrośnie do 9 milionów.

Dziś przed południem kurs CNY/PLN wynosił 0,5619 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-china-economy-activity/chinas-economy-skids-as-virus-immobilizes-factory-consumer-sectors-idUKKBN21307F

Istotne dane dla CNY:

  • 16 marca (poniedziałek) - produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Chinach

Zobacz: Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz