Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 16 września 2021

Stało się! W Strefie Euro wielkimi krokami zbliża się zaostrzenie polityki pieniężnej. Tymczasem od wtorku kurs funta brytyjskiego znajduje się pod presją z powodu kontrowersyjnej ustawy o podwyższeniu podatków. 

Strefa Euro

Inwestorzy ochłonęli już po wrześniowym posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Okazało się, że EBC zaostrzy swoją politykę monetarną w kolejnym kwartale, ale stopy procentowe w Strefie Euro pozostaną bez zmian. Kolejne spotkanie EBC zapowiedziane jest na 28 października br. Ponieważ zmniejszenie wsparcia EBC dla gospodarki jest już pewne, raporty ze Strefy Euro będą miały w najbliższym czasie mniejszy wpływ na wycenę euro: niezależnie od tego, czy pokażą słabsze, czy lepsze dane. 

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosi 1,1826 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5496 PLN. 

Ważne dane dla EUR

  • 15 września (środa) - produkcja przemysłowa
  • 17 września (piątek) inflacja CPI z USA

Stany Zjednoczone — USD

FED przygotowuje się na przejściowy wzrost inflacji, a inwestorzy koncentrują swoją uwagę na posiedzeniu FOMC, które odbędzie się 22 września. Poznamy wtedy m.in. decyzję ws. stóp procentowych w USA, a także najnowsze prognozy gospodarcze. Najprawdopodobniej dotychczasowa polityka pieniężna FED nie zmieni się, a przynajmniej do czasu, aż sytuacja związana z zatrudnieniem i niedoborem siły roboczej nie będzie lepsza. Tymczasem inwestorów przede wszystkim niepokoi ryzyko wzrostu inflacji i oczekują, że polityka pieniężna FED zostanie znormalizowana jak najszybciej. W najbliższym czasie spodziewamy się lekkiego wzrostu dolara amerykańskiego. 

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8867 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 14 września (wtorek) - inflacja CPI z USA
  • 16 września (czwartek) - sprzedaż detaliczna w USA

Wielka Brytania — GBP

Spadki, które dotknęły ostatnio funta brytyjskiego, są spowodowane kontrowersyjnym projektem ustawy o podniesieniu podatków dla firm w Wielkiej Brytanii. Rynek obawia się, że zwiększenie podatków znacząco ograniczy wzrost gospodarczy. 

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3772.

Ważne dane dla GBP

  • 14 września (wtorek) - stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii
  • 15 września (środa) - inflacja CPI w Wielkiej Brytanii
  • 17 września (piątek) - sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

Źródła

  1. https://pl.investing.com/

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz