Powrót
raport

Walutowa Prasówka - 17 lutego 2020

Obawy o osłabienie wzrostu gospodarczego w Europie oraz zagrożenie dla światowej gospodarki, jakim jest koronawirus odbiły swoje piętno na kursie euro. W ostatni piątek kurs wspólnej waluty osiągnął najniższy poziom od 33 miesięcy - 1,0817 USD. Na rynkach panują mieszane nastroje. Wprawdzie eksperci ostrzegają, że jest za wcześnie by powiedzieć, że epidemia w Chinach osiągnęła szczyt, ale w inwestorach rośnie nadzieja na to, że najgorsze już za nami. 

Strefa Euro

W ostatni piątek Eurostat podał, że w IV kwartale 2019 r. PKB w Strefie Euro wzrosło o 0,1% kw/kw. Były to słabsze dane od oczekiwań ekonomistów. Ponure perspektywy gospodarcze i stagnacja połączone z wybuchem epidemii w Chinach, będących największym partnerem handlowym Niemiec, powodują, że negatywny trend dla kursu EUR może się utrzymywać przez długi czas. W piątek kurs euro osiągnął swoje blisko 3-letnie minimum, a prawdopodobieństwo, że jeszcze bardziej spadnie jest wysokie. Przemówienie Christine Lagarde w Parlamencie Europejskim nie miało wpływu na decyzje rynków. W tym tygodniu najważniejszymi danymi dla kursu wspólnej waluty będzie niemiecki indeks ZEW oraz PMI ze Strefy Euro. Zaplanowane jest także przemówienia głównego ekonomisty EBC, Philipa’a Lane’a, ale byłoby zaskoczeniem gdyby przyniosło nowe informacje na temat kierunku strategii EBC. Dziś przed południem kurs eurodolara wyniósł 1,0840 USD, a kurs EUR/PLN 4,2468 PLN. 

https://uk.reuters.com/article/uk-eurozone-economy-poll/ecb-negative-rates-not-harmful-but-inflation-rise-to-stay-elusive-reuters-poll-idUKKBN20B00S

https://www.cnbc.com/2020/02/17/europe-markets-traders-monitor-coronavirus-and-earnings.html

Istotne dane dla EUR:

  • 18 lutego (wtorek) - indeks ZEW
  • 20 lutego (czwartek) - posiedzenie EBC
  • 21 lutego (piątek) - PMI i CPI ze Strefy Euro

USA

Dobre dane z USA, spadek EUR oraz miano waluty bezpiecznej przystani wspierają kurs dolara amerykańskiego. Przemówienie Jarome’ego Powella z ubiegłego tygodnia było dość optymistyczne, prezes banku centralnego podkreślił m.in. że polityka monetarna FED jest adekwatna do obecnej sytuacji. Jeśli protokół FOMC okaże się neutralny, a napływające dane z USA okażą się lepsze, niż oczekują tego inwestorzy, kurs USD może dalej wzrastać. Dziś w USA mamy dzień wolny od pracy, z uwagi na obchodzony Dzień Prezydenta. 

Istotne dane dla USD:

  • 19 lutego (środa) - protokół FOMC 
  • 20 lutego (czwartek) - indeks FED z Filadelfii
  • 21 lutego (piątek) - PMI z przemysłu i usług z USA

Chiny

Koronawirus powoduje gwałtowne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach. Nadal trwają przestoje w chińskich fabrykach, bankowcy pracują zdalnie, wiele linii lotniczych jest uziemionych, Wuhan i prowincja Hubei są zamknięte, nie funkcjonują szkoły, biura, a puste restauracje wyrzucają jedzenie. Liczba zgonów spowodowanych wirusem Covid-19 wzrosła do 1770, a osób zakażonych na całym świecie jest ponad 70 tysięcy (dane z National Health Commission). Dzisiaj agencja Moody’s skorygowała swoje prognozy dla wzrostu PKB w Chinach do 5,2% (z 5,7%). Bank centralny Chin ponownie obniżył stopy procentowe, aby wesprzeć banki i firmy, które notują straty spowodowane przestojem. Jednak według Capital Economics potrzebne będzie “dalsze łagodzenie” związane skutków koronawirusa. Chociaż na azjatyckich rynkach wydaje się, że największa fala niepokoju minęła, w rzeczywistości istnieje duża niepewność co do rozprzestrzeniania się i czasu trwania epidemii. Kurs juana chińskiego dziś przed południem wynosił 0,5618 PLN. 

https://uk.reuters.com/article/uk-china-health/coronavirus-cases-rise-as-recessions-loom-in-singapore-japan-idUKKBN20B012

https://www.theguardian.com/business/2020/feb/15/coronavirus-black-swan-shadow-global-economy

Brak istotnych danych dla CNY

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, Content Creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez eksperckie wywiady z dealerami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru online.

Dodaj komentarz