Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 17 maja 2021

Nastroje na rynku walutowym pozostają pozytywne. Szczególnie dobre wyniki uzyskują kursy EUR, CAD i AUD. Dla banków centralnych największym zmartwieniem pozostaje inflacja. Nie ma wątpliwości, że ryzyko zacieśnienia polityki FED jest nadal niewielkie.

Stany Zjednoczone - USD

Wiele wskazuje na to, że ożywienie gospodarcze w USA ostrożnie zwalnia. Wydatki konsumenckie zmniejszyły się o -0,8% w kwietniu, chociaż inwestorzy oczekiwali wzrostu o 0,7%. Wskaźnik Uniwersytetu Michigan spadł do 82,8 z 88,3. Mimo wszystko, uczestnicy rynku pozostają pozytywnie nastawieni do gospodarki USA i świadczy o tym słaba reakcja na piątkowy raport CPI pokazujący skok o 3%. Poza zwiększonym tempem wzrostu cen, w ostatni piątek poznaliśmy też raport z rynku pracy w USA, który pokazał odporność: liczba bezrobotnych zmniejszyła się do 473 tys.

W tym tygodniu uwaga skierowana jest na środowy protokół z posiedzenia FOMC, który dostarczy nowych informacji w sprawie inflacji i związanych z nią oczekiwań Rezerwy Federalnej.

Dziś przed południem kurs USD/PLN spadł do poziomu 3,7286 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 19 maja (środa) - protokół z posiedzenia FOMC
  • 21 maja (piątek) - PMI dla przemysłu i usług USA i Indeks Nastrojów Konsumentów

Strefa Euro - EUR

Szacuje się, że w Europie jedna trzecia populacji jest już zaszczepiona przeciw COVID-19. Optymistyczną informacją jest także fakt, że w ostatnim tygodniu niemiecki indeks ZEW pokazał mocny wzrost do 84,0 (było 66,3). Na przeciwległym biegunie pojawią się z kolei głosy, że presja inflacyjna w Strefie Euro może zmienić podejście Europejskiego Banku Centralnego do prowadzonej polityki monetarnej. Więcej na ten temat będzie wiadomo we środę, kiedy opublikowany zostanie indeks CPI za kwiecień. Piątkowy odczyt PMI dla przemysłu według przewidywań rynkowych pokaże lekki spadek do 62,3 z 62,9. Produkcja w Strefie Euro pozostaje stabilna, inaczej wygląda sytuacja związana z sektorem usług przez trwające obostrzenia w Europie Zachodniej. Według szacunku PMI dla usług w Strefie Euro pokaże wynik 52,5.

Ważne dane dla EUR

  • 18 maja (wtorek) - PKB Strefy Euro
  • 19 maja (środa) - CPI Strefy Euro
  • 21 maja (piątek) - PMI dla przemysłu i usług Strefy Euro

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2166 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5428 PLN.

Wielka Brytania - GBP

W ostatnim tygodniu premier Boris Johnson wyraził zaniepokojenie tempem rozprzestrzeniania się indyjskiego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. I chociaż plany otwarcia Wielkiej Brytanii pozostały bez zmian, to jednak istnieje pewne ryzyko, że zostaną odwołane z uwagi na silne naciski brytyjskiej służby zdrowia. Taki scenariusz mógłby negatywnie odbić się na kursie funta szterlinga, ponieważ powrót do normalności został już wyceniony przez rynek.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2686 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 18 maja (wtorek) - raport z rynku pracy Wielkiej Brytanii
  • 19 maja (środa) - CPI z Wielkiej Brytanii
  • 21 maja (piątek) - PMI dla przemysłu i usług Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz