Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 17 sierpnia 2020

Nastroje na globalnym rynku pozostają dobre, ale najpewniej inwestorzy pozostaną ostrożni, ponieważ Chiny i USA odroczyły przegląd pierwszej umowy handlowej. W ostatnim czasie nie doszło również do porozumienia w sprawie drugiej części umowy, dlatego oczy inwestorów skierowane będą na minuty FOMC, które poznamy w najbliższą środę. 

Strefa Euro - EUR

Mocne EUR wspierają przygotowania Europejskiego Banku Centralnego do uruchomienia funduszu naprawczego w wysokości 750 mld EUR. We czwartek poznamy sprawozdanie z posiedzenia EBC, ale nie  powinno być ono zaskoczeniem dla rynku, ponieważ nic nie wskazuje na to, aby Rada Prezesów miała zmienić ton prowadzonej obecnie polityki pieniężnej. Dodatkowe umocnienie EUR mogą przynieść wstępne dane o PKB w Strefie Euro za II kwartał, jeśli okażą się lepsze od oczekiwań rynku. Szacuje się, że PKB spadnie o 12,1 proc. kw/kw i o -15% rok do roku. Większość analityków wskazuje jednak na to, że stabilizacja gospodarcza w UE jest w toku i jej gospodarka odbija się z większą witalnością, niż tego wcześniej oczekiwano.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1839 USD, a kurs EUR/PLN 4,3908 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 19 sierpnia (środa) - inflacja HICP Strefy Euro
  • 20 sierpnia (czwartek) - protokół z posiedzenie EBC
  • 21 sierpnia (piątek) - indeks PMI dla usług i przemysłu Strefy Euro.

https://uk.reuters.com/article/uk-global-markets/europe-stuck-on-the-ground-as-china-markets-jump-idUKKCN25D018

Stany Zjednoczone - USD

We środę zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FED, który pokaże perspektywy inflacji oraz ewentualnej zmiany polityki pieniężnej. Jednak największej niepewności na rynku dodaje odroczenie przeglądu pierwszej części umowy handlowej USA-Chiny, które miało odbyć się w ubiegły piątek. Z tego powodu najprawdopodobniej inwestorzy zachowają ostrożność, zanim prowadzone rozmowy handlowe nie dostarczą jasnego komunikatu. USD trapi także impas w rozmowach na temat dodatkowego pakietu stymulacyjnego FED oraz podwyższona liczba nowych bezrobotnych, która sugeruje trwałą utratę pracy. Zwłaszcza, że liczba ta jest już blisko trzykrotnie wyższa niż w czasie kryzysu z 2009 roku.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7106 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 19 sierpnia (środa) - protokół z posiedzenia FOMC
  • 20 sierpnia (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 21 sierpnia (piątek) - indeks PMI dla usług i przemysłu USA.

https://uk.reuters.com/article/us-global-forex/dollar-edges-lower-as-markets-eye-u-s-politics-fed-minutes-idUKKCN25D022

https://uk.reuters.com/article/us-usa-trade-china-breakingviews/breakingviews-u-s-china-tech-spat-is-less-costly-than-tariffs-idUKKCN25A0ZG

https://uk.reuters.com/article/uk-global-markets-themes-graphic/take-five-impasse-idUKKCN25A17Q

Wielka Brytania - GBP

Wprawdzie GBP zaczyna tydzień ze spadkami zarówno wobec USD, jak i EUR, jednak w najbliższym czasie sytuacja ta może się odwrócić. Oczekujemy zmienności kursu EUR/GBP, ponieważ we wtorek wznowione zostaną negocjacje ws. Brexitu. O tym, jak przebiegły rozmowy UK z UE dowiemy się dopiero w piątek. Trudno oczekiwać przełomu w głównych kwestiach spornych, niemniej jednak inwestorzy oczekują pozytywnych komunikatów i wierzą w to, że Brexit odbędzie się z umową. Przyczyną dla której brexitowy optymizm w ostatnim czasie wzrósł, były przede wszystkim pełne nadziei słowa negocjatora po stronie UK, Davida Frosta, który powiedział, że “porozumienie z UE jest możliwe we wrześniu”.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,8528 PLN.

Istotne dane dla GBP:

  • 19 sierpnia (środa) - inflacja CPI w UK
  • 21 sierpnia (piątek) - sprzedaż detaliczna w UK.

https://uk.reuters.com/article/us-health-coronavirus-britain-finances/uk-household-finances-worsen-in-august-over-job-worries-idUKKCN25D0Y4

 

 

 

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz