Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 18 listopad 2019

Listopad jeszcze się nie skończył, a na horyzoncie już widać, że inwestorzy na rynkach finansowych tracą optymizm. Wprawdzie niemieckiej gospodarce udało się uniknąć technicznej recesji, jednak niepokój budzi m.in. postęp negocjacji prowadzonych przez USA i Chiny, a także to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. Teraz punkt ciężkości z Brexitu przesunął się na walkę o władzę, czyli grudniowe wybory.

BREXIT

Inwestorzy zareagowali pozytywnie na wieść o tym, że w grudniowych wyborach Partia Brexitu nie będzie startować w okręgach Partii Konserwatystów. Dzięki zwiększeniu szans na uzyskanie przez Torysów większości w parlamencie, kurs funta brytyjskiego umocnił się, i do tej pory utrzymuje się w trendzie zwyżkowym. Na chwilę obecną kurs GBP/PLN wynosi 5,02254 PLN. Wprawdzie, w ubiegłym tygodniu poniżej oczekiwań okazały się dane ze sprzedaży detalicznej, ale nie zaszkodziły one brytyjskiej walucie, ponieważ rynek koncentruje się wyłącznie wokół kwestii Brexitu. Zamiast farsy, teraz jednak wydarzenia zdają się kierować w stronę telenoweli. Dzisiaj Boris Johnson na konferencji w Londynie będzie przemawiał w sprawie obniżenia podatków dla brytyjskich firm, jednak jego obietnice przyćmiewa afera związana ze śledztwem dotyczącym Jennifer Arcuri.  Na wierzch wypływają nowe, miłosne rewelacje, które negatywnie odbijają się na wizerunku premiera. Z takiego obrotu spraw zadowoleni są przeciwnicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

UNIA EUROPEJSKA

Z ulgą inwestorzy przyjęli niespodziankę o tym, że w III kwartale niemiecka gospodarka zanotowała nieznaczny wzrost, w wyniku czego kraj ten uniknął technicznej recesji. Teraz inwestorzy ze znacznie większym optymizmem spoglądają na wspólną walutę, a kurs EUR usiłuje nabrać tempa. Może mu w tym pomóc zapowiedź silnego PKB Strefy Euro, które będzie ogłoszone w piątek. Na piątek zaplanowane jest także wystąpienie Christine Lagarde, w trakcie którego okaże się, czy nowa szefowa EBC nie zamierza zmienić kursu polityki pieniężnej, który wyznaczył Mario Draghi. 

Istotne dane dla EUR:

21 listopada (czwartek) - protokół z posiedzenia EBC

22 listopada (piątek) - przemówienie Christiny Lagarde/ Odczyt indeksu PMI i usług dla NIemiec i UE.

USA

Istnieje ryzyko, że rysą na perspektywie szybkiego rozejmu w stosunkach USA i Chin mogą stać się protesty w Hongkongu. Eskalacja przemocy chińskich władz wobec demonstrantów narasta i staje się coraz bardziej brutalna. Jak na razie jednak, prezydent Trump powstrzymał się od nałożenia sankcji na Chiny za łamanie praw człowieka w Xinjiang oraz Hongkongu z obawy przed zakłóceniem negocjacji. Pomimo tego, inwestorzy stają się coraz bardziej sceptyczni i coraz mniej ufają w to, że rozejm nastąpi niebawem, zwłaszcza, że zapewnienia obu stron są coraz bardziej lakoniczne i nie zawierają istotnych szczegółów. Wiadomości z USA zdominowane są przez procedurę impeachmentu, za Trumpem już druga runda publicznych przesłuchań. Tym razem zeznawała Marie Yovanovitch, była ambasador na Ukrainie. W trakcie przesłuchania Trump na bieżąco tweetował na temat jej zeznań, co przez opinię publiczną zostało uznane za manipulację i próbę zastraszenia.  

Istotne dane dla USD:

20 listopada (środa) - protokół z posiedzenia FOMC

21 listopada (czwartek) - Indeks FED z Filadelfii

22 listopada (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan.

CHINY

Po raz pierwszy od 2015 roku Ludowy Bank Chin obniżył krótkoterminową stopę procentową. Miało to stanowić wsparcie stanowić wsparcie dla spowolnienia chińskiej gospodarki. Ponieważ największym wsparciem dla chińskich wskaźników ekonomicznych byłoby osiągnięcie porozumienia z ws. wojny handlowej z USA do końca tego roku, ruch banku centralnego Chin jest postrzegany jako symboliczny. 

POLSKA

W Polsce na horyzoncie pojawiło się ryzyko spowolnienia gospodarczego, czego konsekwencją może być brak zrównoważonego budżetu na 2020 r. Taki bieg wydarzeń będzie stanowił potencjał do osłabienia się siły polskiej waluty. 

Istotne dane dla PLN:

21 listopada (czwartek) - protokół z posiedzenia RPP

22 listopada (piątek) - produkcja przemysłowa w Polsce.

 

Teraz już wiesz, które dane dla rynku walutowego są najważniejsze w tym tygodniu. Jeśli nie pamiętasz, w jaki sposób interpretować wskaźniki ekonomiczne, ten artykuł Ci o tym przypomni: Jak korzystać z Kalendarza Walutowego i robić prognozy walutowe? 

 

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz