Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 18 maja 2020

Na rynkach finansowych nadal najważniejsza jest korelacja pomiędzy wskaźnikami koronawirusa, a działaniami banków centralnych i polityków. W ostatnim tygodniu przedwczesne nadzieje stłumiły dane ze sprzedaży detalicznej z Chin, które wykazały ostrożność chińskich konsumentów, pomimo otwarcia gospodarki. Niemiecka recesja może i nie zaskoczyła inwestorów, ale gwałtowne pogorszenie się koniunktury w krajach takich jak Włochy i Francja zwiększyły awersję do ryzyka. 

Strefa Euro

W całej Europie narastają obawy o drugą falę zakażeń COVID-19, która zakłóciłaby otwieranie gospodarek. Pesymizm pogłębiają dane gospodarcze z Europy. Okazało się, że niemiecka gospodarka zaliczyła spadek o 2,2% k/k, co oznacza, że nasi zachodni sąsiedzi są już w recesji. Trzeba zauważyć, że niemieckie dane i tak były lepsze, niż dla całej Strefy Euro, która zmniejszyła się o 3,8%, co z kolei oznacza dramatyczne pogorszenie się koniunktury w krajach takich jak Francja i Włochy. We Włoszech zaczyna się już odmrażanie sektora turystycznego. Premier Giuseppe Conte zapowiedział na 3 czerwca otwarcie włoskich granic dla obcokrajowców z państw członkowskich UE oraz Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe nie trzeba będzie poddawać się 14-dniowej kwarantannie.

W tym tygodniu poznamy m.in. niemiecki indeks ZEW (który może teraz pokazać przewagę optymistycznie nastawionych analityków z uwagi na dobre tempo łagodzenia obostrzeń w Niemczech) oraz indeks PMI dla przemysłu i usług ze Strefy Euro. Inwestorzy czekają także na piątkowy protokół z posiedzenia EBC oraz wytyczne Komisji Europejskiej dla państw członkowskich na temat sposobu ożywienia wzrostu gospodarczego. Jeśli wytyczne będą zbyt rygorystyczne, mogą doprowadzić do przedłużającej się stagnacji.

Kurs EUR/PLN dziś przed południem wynosił 4,5635 PLN, a kurs EUR/USD oscylował wokół 1,0816 USD.

Istotne dane dla EUR: 

  • 19 maja (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
  • 20 maja (sroda) - inflacja CPI ze Strefy Euro
  • 22 maja (czwartek) - indeks PMI dla przemysłu i usług ze Strefy Euro oraz protokół z posiedzenia EBC

https://uk.reuters.com/article/us-europe-stocks/european-shares-gain-on-oil-boost-as-economies-reopen-idUKKBN22U0RQ

Wielka Brytania

W Zjednoczonym Królestwie powróciła kwestia Brexitu i postępów w negocjacjach handlowych z Unią Europejską. Funt brytyjski zmaga się teraz nie tylko ze skutkami gospodarczymi spowodowanymi koronawirusem, ale także obawami o przyszłość handlu UK z UE. Sygnały, które docierają do mediów nie są dobre. Pod koniec ubiegłego tygodnia, główny negocjator ds. Brexitu po stronie UE Michel Barnier, powiedział, że nie jest optymistą, co do trwających rozmów. Okazało się też, że dotychczasowe rozmowy nie spełniły oczekiwań, a obie strony zdają się zmierzać w stronę impasu. W piątek funt brytyjski zanotował przez to spadek wobec USD oraz wobec EUR.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1099 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain/johnson-accepts-public-frustration-with-lockdown-easing-rules-idUKKBN22T076

Istotne dane dla GBP: 

  • 19 maja (wtorek) - raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii
  • 20 maja (sroda) - inflacja CPI z Wielkiej Brytanii
  • 21 maja (czwartek) - PMI dla przemysłu i usług w Wielkiej Brytanii
  • 22 maja (piątek) - sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

Chiny

W ubiegły piątek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które uwzględniają kwiecień, a więc czas otwierania się chińskiej gospodarki. O ile jednak produkcja przemysłowa wzrosła o 3,9% (przy oczekiwaniach na poziomie 1,5%) o tyle sprzedaż detaliczna spadła o 7,5% (przy oczekiwaniach na poziomie 6,0%). Inwestorzy byli zaskoczeni tym, jak ostrożni pozostają konsumenci z Chin. Rzutując dane z Państwa Środka na rynki amerykańskie i europejskie można oczekiwać, że Europejczycy i Amerykanie będą reagować podobnie i upłynie znacznie więcej czasu, zanim rynek sprzedaży detalicznej się ożywi.

W tym tygodniu poznamy m.in. cele dotyczące wzrostu PKB z Chin na 2021 rok, który zostanie ustalony podczas zgromadzenia Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego. Decydenci będą także rozmawiać o ostatnich napięciach z Waszyngtonem.

https://uk.reuters.com/article/us-china-economy-policy/qe-or-not-qe-chinas-central-bank-grapples-with-policy-dilemma-idUKKBN22U13R

Kurs CNY/PLN dziś przed południem wynosił 0,5936 PLN.

Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach w komunikatach z Białego Domu coraz więcej komunikatów określa koronawirusa mianem chińskiego wirusa, co zaostrza konflikt między Pekinem i Waszyngtonem. Paradoksalnie jednak, gospodarcze przepychanki z Chinami sprzyjają dolarowi amerykańskiemu, który zwiększa swoją przewagę wobec EUR. Napięcie zaostrza się, ponieważ Donald Trump zakazał już amerykańskim firmom korzystania z urządzeń, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Wiadomo jednak, że zakaz dotyczy urządzeń Huawei, którym Amerykanie zarzucają szpiegowską działalność na rzecz rządu Chin. Jerome Powell wczoraj wieczorem powiedział, że najważniejsze dla amerykańskiej gospodarki będą teraz wskaźniki medyczne.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 4,2229 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-usa-fed-powell/feds-powell-medical-metrics-most-important-data-for-u-s-economy-now-cbs-idUKKBN22T0KM

https://uk.reuters.com/article/uk-usa-huawei-tech-supply/huawei-says-expect-business-impact-from-u-s-move-to-cut-off-chip-supply-idUKKBN22U0YF

Istotne dane dla USD:

  • 20 maja (środa) - protokół z posiedzenia FOMC
  • 21 maja (czwartek) - indeks FED z Filadelfii/ Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych/ PMI dla przemysłu i usług z USA
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz