Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 18 stycznia 2021

Słabe dane o sprzedaży detalicznej w USA przyniosły na rynku walutowym awersję do ryzyka. W tym tygodniu kalendarz gospodarczy obfituje  w istotne odczyty danych. Inwestorzy czekają na zaprzysiężenie prezydenta-elekta Joe Bidena (środa) oraz aktualizację polityki banków centralnych. Na wzmożone wahania narażona jest korona norweska, ponieważ Norges Bank może we czwartek podwyższyć stopy procentowe. 

Stany Zjednoczone - USD

Rozpoczynający się tydzień na rynkach jest krótszy z powodu dzisiejszego święta Martina Luthera Kinga w Stanach Zjednoczonych. Utrzymująca się trzeci miesiąc z rzędu słaba konsumpcja w USA budzi obawy uczestników rynku. Inwestorzy zwracają uwagę na tempo szczepień od którego zależy teraz wzrost gospodarczy. Protesty i zamieszki,  o których spekuluje się, że będą towarzyszyć zaprzysiężeniu Bidena mogą nie zostać przyjęte tak spokojnie przez rynek walutowy, jak szturm na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. Najważniejszy odczyt tego tygodnia w USA to dane PMI dla przemysłu i usług. Inwestorzy pozostaną spokojni, jeśli dane PMI osiągną minimum 50 pkt.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7659 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 20 stycznia (środa) - zaprzysiężenie Joe Bidena
  • 21 stycznia (czwartek) - wnisoki o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 22 stycznia (piątek) - PMI dla przemysłu i usług w USA

Strefa Euro - EUR

Kurs EUR obciążają problemy włoskiego i holenderskiego rządu, powolne tempo szczepień w krajach Unii Europejskiej oraz słabe dane o PKB z Niemiec za 2020 r. Sytuację zaognia fakt, że w piątek Pfizer poinformował o opóźnieniu dostaw szczepionek na koronawirusa do wszystkich krajów europejskich. Zaplanowane na ten tydzień posiedzenie EBC nie powinno przynieść zaskoczenia, ponieważ w ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny zasugerował, że jego polityka monetarna nie zostanie zmieniona. Kurs euro nie ma powodów do wzrostu, w najlepszym wypadku ulegnie stabilizacji. We wtorek poznamy dane o inflacji w Niemczech i całej Strefy Euro, będą miały one jednak ograniczony wpływ na kurs EUR. Dla wspólnej waluty ważniejsze będą wtorkowe wskaźniki nastrojów gospodarczych ZEW oraz wskaźniki PMI, które prawdopodobnie będą słabsze niż w grudniu, co może wzmocnić nastrój pesymizmu wokół kursu EUR.  W ubiegłym tygodniu euro zaliczyło spadek o 1% wobec USD.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2066 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5463 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 19 stycznia (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
  • 20 stycznia (środa) - inflacja HICP Strefy Euro’
  • 21 stycznia (czwartek) - decyzja ws. Stóp procentowych oraz Indeks Nastrojów Konsumentów Strefy Euro
  • 22 stycznia (piątek) - PMI dla przemysłu i usług Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Kurs GBP w tym tygodniu będzie napędzany przez dane gospodarcze z Wielkiej Brytanii. We środę poznamy dane o inflacji w UK. Inwestorzy oczekują odczytu na poziomie 1,3%. Pełny lockdown w Wielkiej Brytanii może potrwać nawet do marca, co będzie rzutowało na perspektywy gospodarcze UK. Tymczasem analitycy z Commerzbanku stwierdzili, że perspektywy dla kursu GBP wobec EUR i USD w najbliższych miesiącach będą negatywne.

Ważne dane dla GBP

  • 20 stycznia (środa) - inflacja CPI z Wielkiej Brytanii
  • 22 stycznia (piątek) - sprzedaż detaliczna oraz PMI dla przemysłu i usług Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz