Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 19 kwietnia 2021 r.

Dzięki optymistycznym danym gospodarczym nastroje na rynku walutowym poprawiły się. Eurodolar przekroczył barierę 1,2000 USD, a gospodarka amerykańska zasygnalizowała silne ożywienie. W tym tygodniu oczy inwestorów będą skierowane na decyzję ws. dalszej polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego.

Stany Zjednoczone - USD

Spadek kursu dolara wobec euro jest związany ze spadkiem rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich (spadek poniżej 1,57%). Dolarowi nie pomogły nawet mocne ubiegłotygodniowe raporty z USA, które pokazały, że sprzedaż detaliczna przebiła oczekiwania analityków. Wydatki konsumentów wzrosły o 9,8% w marcu (prognozy wynosiły 5,9%). W Stanach Zjednoczonych poprawiło się zatrudnienie, a restauracje i sklepy detaliczne zaczęły przyjmować nowych pracowników. Raport z rynku pracy pokazał, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 576 tys. Dlaczego USD nie umocnił się, dzięki dobrym danym? O silnym ożywieniu w USA na przełomie marca i kwietnia wiele się mówiło wcześniej, dlatego najprawdopodobniej optymistyczne raporty były już wcześniej wycenione przez rynek.

W kontekście USD ważną publikacją w tym tygodniu będzie PMI dla przemysłu i usług.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7795 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 23 kwietnia (piątek) - PMI dla przemysłu i usług USA

Strefa Euro - EUR

Chociaż frustracja związana z ograniczeniami w Europie trwa, widać coraz większe światło w tunelu. Kurs euro jest wspierany przez wzrost tempa szczepień w UE oraz fakt, że już prawie jeden na pięciu Europejczyków otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro pokazała wzrost o 3%, osiągając 7-miesięczne maksimum. Niemiecki indeks ZEW, pokazał spadek z 76,6 do 70,7 w kwietniu (szacunkowe prognozy wynosiły 79,1). Inflacja CPI w Strefie Euro wzrosła o 1,3%.

W tym tygodniu inwestorzy czekają na decyzję EBC ws. dalszej polityki pieniężnej - stóp procentowych, inflacji oraz programu na wypadek kryzysu. Dla kursu EUR ważne także będą dane o PMI dla Strefy Euro.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2035 USD, a kurs EUR/PLN utrzymał poziom 4,5451 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 22 kwietnia (czwartek) - decyzja ws. stóp procentowych Strefy Euro/ Indeks Nastrojów Konsumentów Strefy Euro
  • 23 kwietnia (piątek) - PMI dla przemysłu i usług Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Częściowe otwieranie brytyjskiej gospodarki stanowi mocne wsparcie dla GBP, którego kurs przedłuża właśnie swój ubiegłotygodniowy wzrost. Pozytywne nastroje wzmocniła informacja o zaczepieniu ponad 64% populacji Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu w kontekście GBP warto zwrócić uwagę na wtorkowe dane z rynku pracy, inflację CPI oraz PMI dla przemysłu i usług.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2680 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 20 kwietnia (wtorek) - dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii
  • 21 kwietnia (środa) - inflacja CPI Wielkiej Brytanii
  • 23 kwietnia (piątek) - PMI dla przemysłu i i usług Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz