Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 19 lipca 2021

W ostatnim tygodniu kursy głównych walut wzrosły, odsłaniając rekordową słabość złotego. Za franki, funty, euro i dolary Polacy płacą coraz więcej. Pod presją znajduje się także dolar kanadyjski, dolar australijski i korona norweska. Z awersji do ryzyka korzystają dolar amerykański i jen japoński. 

Strefa Euro - EUR

Kurs eurodolara obniżył się z powodu danych makro dla Strefy Euro z ubiegłego tygodnia, pomimo tego, że raporty były zgodne z oczekiwaniami rynku. Według Eurostatu w czerwcu ceny w Strefie Euro wzrosły o 0,3% m/m, a roczna inflacja obniżyła się z 2% do 1,9%. Europejski Bank Centralny określił podwyższoną inflację jako przejściową, dając do zrozumienia, że nie zamierza zaostrzać swojej polityki monetarnej. Z tego powodu kurs EUR w najbliższym czasie może mieć powody do osłabienia.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1778 USD, a kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,5884 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 22 lipca (czwartek) - stopa procentowa i indeks nastrojów konsumentów Strefy Euro
  • 23 lipca (piątek) - PMI dla przemysłu i usług Strefy Euro

Stany Zjednoczone - USD

Coraz większe obawy o wyższą inflację i rozprzestrzeniający się wariant Delta, który może zakłócić tegoroczny popyt na podróże i spowolnić globalne ożywienie gospodarcze, zmuszają inwestorów do bezpiecznego lokowania kapitału. Na pogorszeniu się apetytu na ryzyko zyskuje bezpieczna przystań, dolar amerykański. Dodatkowo kurs USD wspierają dobre dane z rynku pracy. W ubiegłym tygodniu raport o liczbie bezrobotnych w USA pokazał liczbę 360 tys., co było zgodne z optymistycznymi przewidywaniami analityków.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8949 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 22 lipca (czwartek) - sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA

Wielka Brytania - GBP

Funt brytyjski uzyskał najniższy poziom wobec USD od trzech miesięcy, po tym jak brytyjski minister zdrowia Sajid Javid potwierdził, że uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Kwarantanną został objęty przez to premier Boris Johnson oraz minister finansów Rishi Sunaka.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3407 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 23 lipca (piątek) - PMI dla przemysłu i usług oraz sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz