Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 19 października 2020

Druga fala COVID-19 uderza w Europę, a co za tym idzie w kurs EUR. Wiele państw Starego Kontynentu postanowiło zaostrzyć ograniczenia, kwestią czasu wydaje się przejście od lokalnych blokad do krajowych. Sytuacja szybko pogarsza się we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Pod znakiem zapytania staje ożywienie gospodarcze w Strefie Euro.

Stany Zjednoczone - USD

Już 20 stanów w USA ustanowiło rekordy nowych infekcji koronawirusem. Choć do wyborów pozostały 23 dni, istnieje niewielka szansa na zatwierdzenie drugiego pakietu stymulacyjnego przed wyborami. W weekend Nancy Pelosi powiedziała jednak, że do kompromisu musiałoby dojść w ten wtorek, nie później. Niespodziewanie jednak uwagę inwestorów przykuły dane z września, które pokazały wyraźną poprawę nastrojów konsumentów (o 1,9%), czyli dwukrotnie więcej od oczekiwań rynku. Dzięki temu w ubiegły piątek dolar amerykański umocnił się. Na fali poprawy konsumpcji na rynku pojawiły się nadzieje na to, że sezon zakupów świątecznych w 2020 roku pozostanie silny. Oczywiście, pod warunkiem, że Amerykanów nie będzie opuszczać poczucie względnej normalności. Im bliżej wyborów spodziewamy się większej zmienności kursu USD. Mając na uwadze wybory z 2016 roku, rynek kieruje się ograniczonym zaufaniem wobec najnowszych sondaży, które pokazują zwiększającą się przewagę Joe Bidena i słabe wyniki Donalda Trumpa w kluczowych stanach.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9732 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 20 października (wtorek) - pozwolenia na budowę domów w USA
  • 22 października (czwartek) - sprzedaż domów na rynku wtórnym
  • 23 października (piątek) - debata Donald Trump vs. Joe Biden/ PMI dla przemysłu i usług z USA

Wielka Brytania - GBP

Czwartek 15 października minął bez porozumienia UK z UE. Wygląda jednak na to, że rynek cały czas ma nadzieję, że Brexit będzie z umową i negocjacje będą w najbliższym czasie kontynuowane. Za takim stanowiskiem przemawia nadzwyczajna siła funta brytyjskiego. Ursula von der Leyen potwierdziła niedawno, że zespół negocjatorów UE w tym tygodniu wróci do Londynu, aby kontynuować negocjacje. Tymczasem Johnson grozi wycofaniem się z rozmów, jeśli nie nastąpi fundamentalna zmiana w stanowisku UE. Emocje rosną, choć na razie rynek nie traktuje gróźb Johnsona poważnie. Jest ku temu powód - we wrześniu Johnson utrzymywał, że nastąpi twardy Brexit, jeśli porozumienie nie nastąpi 15 października. Na 11 dni przed końcem października analitycy z Berenberg szacują prawdopodobieństwo Brexitu bez umowy na 50%. Okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2020 roku, ale jeśli do porozumienia nie dojdzie do końca tego miesiąca, nie będzie czasu na ratyfikowanie umowy.

Również w UK wzrasta liczba nowych przypadków koronawirusa, a w Londynie wprowadzane są nowe ograniczenia. Tym bardziej, w tym świetle siła GBP wydaje się naprawdę niezwykła. Nie mniej jednak, w najbliższym czasie niepewność może popsuć dobre notowania i  spowodować osłabienie kursu funta brytyjskiego.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,0222 PLN.

Istotne dane dla GBP:

  • 21 października (środa) - inflacja CPI z Wielkiej Brytanii
  • 23 października (piątek) - sprzedaż detaliczna, PMI dla przemysłu i usług z Wielkiej Brytanii

Strefa Euro - EUR

Jeśli jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że Europa lepiej poradzi sobie z drugą falą koronawirusa niż USA, to teraz jesteśmy świadkami tego, jak te oczekiwania gasną. Siła z jaką teraz COVID-19 uderza w Europę zmusza inwestorów do zweryfikowania swoich poglądów. W wielu państwach Europy przypadki koronawirusa osiągają nowe rekordy, a w niektórych rozważany jest całkowity lockdown. Z tego powodu w najbliższym czasie EUR jest skazane na dalsze straty w stosunku do dolara amerykańskiego. Na razie perspektywy dla Strefy Euro są ponure. Październikowe indeksy PMI zostaną opublikowane w piątek. Słabe dane, a takich spodziewają się inwestorzy, mogą osłabić notowania EUR/USD.

Więcej o wpływie pandemii na europejską gospodarkę, dowiemy się dopiero 30 października wraz z publikacją danych o PKB ze Strefy Euro.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1702 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5403 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 22 października (czwartek) - indeks nastrojów konsumentów ze Strefy Euro
  • 23 października (piątek) - PMI dla przemysłu i usług Strefy Euro

Zobacz: Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/article/uk-britain-sterling/pound-lingers-above-10-day-lows-as-brexit-talks-enter-crunch-week-idUSKBN2740NY
  2. https://www.reuters.com/article/uk-britain-sterling/sterling-recovers-after-johnsons-no-deal-brexit-talk-idUSKBN27112E
  3. https://www.reuters.com/article/uk-global-forex/dollar-set-for-best-week-in-three-weeks-on-stimulus-uncertainty-virus-concerns-idUSKBN27102J
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz