Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 2 grudnia 2019

Senny czas na rynku walutowym, czy już rajd św. Mikołaja? Grudzień na rynku walutowym rozpoczął się bez większych niespodzianek. Finalne ustalenia ws. Brexitu zostały zaakceptowane przez Unię Europejską i Zjednoczone Królestwo, a Waszyngton wstawił się za protestującymi w Hongkongu. Prezydent Trump ostrzegł XI Jinpinga, że niehumanitarne podejście do demonstrujących będzie miało zgubny wpływ na negocjacje ws. wojny handlowej. 

BREXIT

Po zamachu na Moście Londyńskim, Boris Johnson oskarżył Partię Pracy o przedterminowe zwolnienie zamachowcy z więzienia. Ale tak cyniczne wykorzystanie ataku terrorystycznego do uzyskania przewagi w wyborach spotkało się z ostrym sprzeciwem społeczeństwa. W niedzielnym wywiadzie dla BBC Premier został zapytany m.in. o kontrolę przepływu towarów z Irlandii Północnej po Brexicie. Johnson zapewnił jednak, że: “nie będzie żadnych taryf i nie będzie kontroli”. Niemniej jednak, jego uzgodnieniu z Unią Europejską nadal sprzeciwia się północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów, która była jego kluczowym sojusznikiem. Do poparcie umowy brexitowej zobowiązał się każdy z Torysów podczas głosowania w Izbie Gmin. Na 10 dni przed wyborami kurs funta pozostaje stabilny, co jest wynikiem dużej szansy na samodzielną większość Partii Johnsona. Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,0548 PLN. 

USA

Gwałtowna pogoda w USA, pokrzyżowała plany na Święto Dziękczynienia Amerykanów, paraliżując ruch na autostradach i lotniskach. Według magazynu Forbes sprzedaż podczas tegorocznego Black Friday spadła o 1,6%, a ogólna wartość transakcji o 6,7%. Niemniej jednak, przez ostatni tydzień dolar umacniał się wobec EUR, jak i wobec walut rynków wschodzących, w tym PLN. Dopiero od piątkowego popołudnia obserwujemy odwrót dolara. Dziś rano za dolara trzeba było zapłacić 3,9099 PLN. Najważniejszy w tym tygodniu będzie Raport z rynku pracy, kiedy to okaże się czy są podstawy do wprowadzenia luzowania monetarnego. Stany Zjednoczone nadal żyją kwestią impeachmentu prezydenta Trumpa, który właśnie zapowiedział, że nie zarówno on, jaki jego prawnicy nie wezmą udziału w zaplanowanym na 4 grudnia przesłuchaniu. W tym tygodniu mają zostać sformułowane oficjalne zarzuty wobec prezydenta USA. Spekuluje się także, że jeszcze w grudniu odbędzie się głosowania w tej sprawie Komisji Wymiaru Sprawiedliwości. Jeśli komisji zagłosuje za impeachmentem, dojdzie do głosowania w Izbie Reprezentantów, i jeśli ta nie uniewinni prezydenta, to sprawa trafi do senatu. 

Istotne dane dla USD:

2 grudnia (poniedziałek - ISM dla przemysłu USA

4 grudnia (środa) - raport ADP i ISM dla usług USA

5 grudnia (czwartek) - bilans handlowy USA

6 grudnia (piątek) - raport z rynku pracy w USA i indeks Uniwersytetu Michigan 

UNIA EUROPEJSKA

Dane ze Strefy Euro wskazują, że po miesiącach spowolnienia, największe gospodarki europejskie (a właściwie Niemcy i Francja) zaczynają się odradzać. Jeśli i w tym tygodniu dane ze Strefy Euro (np. sprzedaż detaliczna) okażą się lepsze, niż oczekuje tego rynek, mogą stanowić solidne wsparcie dla kursu EUR. W wyborach w Turyngii wygrała partia Lewica, na drugim miejscu eurosceptyczna i antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec, a dopiero na trzecim miejscu znalazła się Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU). Eksperci obawiają się, że polityczne trzęsienie ziemi w Niemczech zmieni politykę Unii Europejskiej oraz przyspieszy odejście od władzy Angeli Merkel. Dziś rano kurs EUR/PLN wynosił 4,3039 PLN. W piątek poznaliśmy dane o inflacji w Strefie Euro, która okazała się wyższa, niż oczekiwali inwestorzy (wzrosła z 0,7% do 1%) 

Istotne dane dla EUR:

5 grudnia (czwartek) - zamówienia przemysłowe z Niemiec

6 grudnia (piątek) - produkcja przemysłowa z Niemiec

Jeśli chcesz poznać aktualny kurs sprzedaży EUR, kliknij tutaj.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz