Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 20 lipca 2020

Brak porozumienia w sprawie funduszu naprawczego UE prowadzi do zmienności kursu EUR. Przed piątkowym rozpoczęciem szczytu, EUR umacniało się w nadziei na to, że Europa w obliczu kryzysu potrafi odłożyć spory na bok i dojść do konsensusu. Rozmowy zostaną wznowione dzisiaj, a presja rynku wobec liderów UE jest coraz większa. 

Strefa Euro - EUR

Notowania EUR/USD są coraz wyższe w oczekiwaniu na zielone światło w sprawie funduszu naprawczego UE. Postęp w negocjacjach mógłby przedłużyć rynkowy optymizm, w przeciwnym wypadku notowania EUR mogą się osłabić. Do krajów, które blokują porozumienie w sprawie funduszu (Austria, Szwecja, Dania i Holandia) w niedzielę dołączyła Finlandia.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1456 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4672 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 24 lipca (piątek) - indeks PMI dla Strefy Euro

https://uk.reuters.com/article/uk-eu-summit/eu-leaders-show-first-signs-of-compromise-on-stimulus-plan-idUKKCN24L046

Wielka Brytania - funt brytyjski

Funt brytyjski zanotował w ubiegłym tygodniu spadek wobec EUR o 1,5% a wobec USD o 0,5%. Nad GBP ciąży widmo twardego Brexitu oraz słabych danych o PKB z WIelkiej Brytanii, które okazały się o słabsze od oczekiwań rynku. Od 1 sierpnia brytyjscy pracodawcy będą mogli sami zadecydować, czy chcą aby pracownicy pracowali zdalnie, czy z biura, co ma być impulsem do ożywienia brytyjskiej gospodarki. Umocnienie kursu funta jest spodziewane w przypadku uzgodnienia umowy handlowej z UE. Jak na razie jest sporo obaw o to, że podstawowa umowa zostanie uzgodniona dopiero na jesień. Brexit od czterech lat wywiera silną presję na kurs funta, który jak dotąd nie powrócił do poziomów sprzed referendum.

Dziś przed południem kurs EUR/GBP wynosił 0,9087 GBP, a GBP/PLN wynosił 4,9133 PLN.

Istotne dane dla GBP:

  • 24 lipca (piątek) - PMI i sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain-consumers/uk-consumer-gloom-eases-but-job-worries-widespread-ihs-markit-idUKKCN24L0TR

Stany Zjednoczone - USD

Na Florydzie, w Teksasie i w Kalifornii dzień za dniem bite są rekordy nowych przypadków koronawirusa, co mnoży obawy o przyszłość amerykańskiej gospodarki. Gubernator FED, Lael Brainard powiedział ostatnio, że “dotychczasowa polityka pieniężna będzie kontynuowana”, tak więc spodziewamy się, że niebawem bank centralny ponownie wesprze rynek, z uwagi na to, że w niektórych stanach z powrotem wprowadzane są ograniczenia.  USD tracił ostatnio na wartości w związku z nadziejami na opracowanie szczepionki przeciw koronawirusowi.  O nowym pakiecie pomocy decydenci mają rozmawiać już w tym tygodniu.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8916 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 23 lipca (czwartek) - nowi bezrobotni w USA
  • 24 lipca (piątek) - indeks PMI z USA

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz