Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 20 października 2021

Czy Bank Anglii podwyższy stopy procentowe? Jakie są prognozy na najbliższe dni dla kursu EUR? Sprawdź najważniejsze newsy z rynku walutowego i bądź na bieżąco z kursami głównych walut. Przeczytaj Walutową Prasówkę z dnia 20 października 2021 r. 

Strefa Euro — EUR

Na kursie euro w najbliższym czasie może ciążyć jastrzębia polityka FED. Nie jest tajemnicą, że Europejski Bank Centralny spokojnie podchodzi do kwestii podwyższonej inflacji w Strefie Euro, a Rezerwa Federalna najprawdopodobniej ograniczy bodźce fiskalne już w listopadzie bieżącego roku. A przynajmniej takie są oczekiwania rynku wobec FED. W Strefie Euro inwestorzy nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych do końca 2023 r.

Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej, problemy z łańcuchami dostaw, rosnącymi cenami energii i słabymi danymi makro, warto zauważyć, że kurs EUR pozostaje wyjątkowo odporny. 

W tym tygodniu najważniejszymi informacjami dla wspólnej waluty będzie publikacja danych o inflacji CPI oraz PMI dla przemysłu i usług. 

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1625 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5876 PLN. 

Ważne dane dla EUR 

  • 21 października (środa) - inflacja CPI Strefy Euro
  • 22 października (czwartek) - indeks nastrojów konsumentów KE
  • 23 października (piątek) - PMI dla usług i przemysłu z Niemiec/ PMI dla usług i przemysłu Strefy Euro

Stany Zjednoczone — USD

Najprawdopodobniej FED ograniczy bodźce fiskalne w listopadzie br. Zgodnie z zapewnieniami Jerome Powella ograniczenie skupu aktywów nie pójdzie w parze z podwyżką stóp procentowych. 

Raport o zatrudnieniu w USA z ubiegłego tygodnia pokazał ponurą rzeczywistość, ponieważ liczba bezrobotnych spadła mniej, niż oczekiwali tego inwestorzy (293 tys. osób bezrobotnych). Wstępne dane o indeksie nastrojów konsumentów (Michigan Consumer Index) pokazały osłabienie z 72,8 do 71,4. 

 Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9452 PLN. 

Ważne dane dla USD

  • 23 października (piątek) - PMI dla usług i przemysłu z USA

Wielka Brytania — GBP

Czy Bank Anglii podwyższy stopy procentowe w listopadzie? Do niedawna brytyjski bank centralny zapewniał, że stopy pozostaną niskie do końca 2024 roku, teraz jednak, w obliczu problemów z podwyższoną inflacją, zmienił swoje stanowisko. Dlatego w kontekście funta szterlinga najważniejsze są dane o inflacji z Wielkiej Brytanii, ponieważ mogą zmienić dotychczasową politykę Banku Anglii. W tej chwili oczekiwania rynkowe dla stóp procentowych wynoszą 3,2%. Nagła zmiana stóp procentowych może zadziałać na niekorzyść GBP. 

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,4362 PLN. 

Ważne dane dla GBP

  • 20 października (środa) - inflacja CPI z Wielkiej Brytanii
  • 23 października (piątek) - sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii/ PMI dla usług i przemysłu z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/
  2. https://www.cnbc.com/
  3. https://www.theguardian.com/
[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz