Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 21 czerwca 2021

Ryzyko zaostrzenia polityki pieniężnej w USA znacznie szybciej, niż najprawdopodobniej dokona się to w Europie, zaskoczyło inwestorów. Po posiedzeniu FOMC w ubiegłym tygodniu kurs EUR/USD osłabił się, podwyższona zmienność widoczna jest także na innych parach z dolarem amerykańskim.  

Stany Zjednoczone - USD

Największym zaskoczeniem ubiegłego tygodnia była wiadomość o tym, że Rezerwa Federalna zmieniła ton swoich wypowiedzi na jastrzębi. Wprawdzie od kilku miesięcy pojawiały się głosy, że Fed nie będzie dłużej tolerował podwyższonej inflacji, jednak pomimo tego rynek i tak pokazał zaskoczenie. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują dalszych informacji na temat stóp procentowych w USA i zmniejszania bodźców fiskalnych.

Po tym wydarzeniu rentowność krótkoterminowych obligacji skarbowych wzrosła do 0,27%, a rentowność długoterminowych obligacji spadła do 2,00%. Dolar amerykański na jastrzębią wypowiedź Powella zareagował umocnieniem o 2,73%. Analitycy prognozują w najbliższym czasie podwyższoną zmienność na kursie USD.

W kontekście kursu USD warto zwrócić uwagę na przemówienie Jerome Powella, który w najbliższą środę wystąpi przed Kongresem. Inwestorzy uważnie będą również obserwować wskaźniki PMI dla usług i przemysłu oraz dochody i wydatki Amerykanów.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8088 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 23 czerwca (środa) - PMI dla przemysłu i usług/ przemowa Powella
  • 24 czerwca (czwartek) - PKB z USA
  • 25 czerwca (piątek) - dochody i wydatki Amerykanów/ Indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro - EUR

Tempo szczepienia w Europie jest coraz lepsze, co powoduje powolne ustępowanie pandemii koronawirusa. Tymczasem banki centralne krajów rynków wschodzących (Czechy, Węgry) przygotowują się do podwyżki stóp procentowych. W poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wygłosi przemówienie przed Parlamentem Europejskim. Wiele wskazuje jednak na to, że komunikaty płynące z FED są bardziej jastrzębie od komunikatów EBC, co w najbliższych dniach może spowodować osłabienie pary EUR/USD.

W tym tygodniu w kontekście kursu EUR warto obserwować dane o wskaźnikach PMI dla przemysłu Strefy Euro i osobno dla Niemiec. Zgodnie z szacunkami PMI dla przemysłu Strefy Euro ma pokazać wzrost do 62,6, a dla Niemiec 64,4. Z kolei szacuje się, że PMI dla usług Strefy Euro pokaże wynik 55,0, a w Niemczech wyniesie 57,3.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1881 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5311 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 22 czerwca (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów Strefy Euro
  • 23 czerwca (środa) - PMI dla przemysłu i usług Strefy Euro
  • 24 czerwca (czwartek) - indeks Ifo z Niemiec

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 4   Average: 4.8/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz