Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 21 grudnia 2020

Dolar amerykański i jen japoński zyskały na wartości po tym, jak w Londynie rozpoznano nową, ósmą mutację koronawirusa i wprowadzono nowe blokady. Razem z funtem brytyjskim tracą waluty surowcowe, z dolarem kanadyjskim na czele.  Strach w Europie podsyca popyt na bezpieczne aktywa, także na złoto. Analitycy Goldman Sachs ocenili, że piątkowa interwencja Narodowego Banku Polskiego była zaskoczeniem na rynku.

Stany Zjednoczone - USD

Kurs USD wzrósł po doniesieniach o nowej, bardziej zaraźliwej odmianie koronawirusa, która rozprzestrzenia się teraz w Wielkiej Brytanii. Dolar amerykański zyskał dzisiaj rano 0,6% wobec kursu EUR. Optymistyczna wiadomość o tym, że przywódcy Republikanów i Demokratów osiągnęli porozumienie w sprawie nowego pakietu fiskalnego wynoszącego 900 miliardów dolarów, nie zdołała zniwelować negatywnego sentymentu na rynku walutowym.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,6977 PLN.

Istotne dane dla USD

  • 22 grudnia (wtorek) - Indeks Conference Board
  • 23 grudnia (środa) - Indeks Uniwersytetu Michigan/ Liczba nowych bezrobotnych w USA

Wielka Brytania - GBP

Funt brytyjski stracił dzisiaj 1,14% wobec dolara amerykańskiego po tym, jak Wielka Brytania wprowadziła nowe blokady, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się nowej mutacji koronawirusa. Negocjatorzy ws. Brexitu nie osiągnęli porozumienia w weekend, co zwiększyło ryzyko, że UK opuści Unię Europejską 31 grudnia bez umowy. Brak postępów ws. Brexitu i nowe obostrzenia w Londynie oraz południowo-wschodniej Anglii zwiększają presję na funta brytyjskiego. Przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest brak zgody ws. połowów. Unia Europejska uważa, że powinna mieć dostęp do brytyjskich wód, przeciwnego zdania jest Wielka Brytania. Połowy stanowią obecnie 0,15% PKB Wielkiej Brytanii. Do Brexitu pozostało 11 dni, negocjacje ciągle trwają.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9062 PLN.

Brak istotnych danych dla GBP

Strefa Euro - EUR

Francja, Włochy, Holandia, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, zamknęły granice dla podróżnych z Wielkiej Brytanii. W ubiegłym tygodniu niemiecki indeks Ifo wzrósł z 90,9 do 92,1. Dane ze Strefy Euro z ubiegłego tygodnia okazały się lepsze, niż oczekiwali inwestorzy. Na ten tydzień nie zaplanowano istotnych danych ekonomicznych ze Strefy Euro. Dlatego główną przyczyną wahań kursu EUR/USD będzie apetyt na rynku na dolary amerykańskie.

W piątek 18 grudnia, Narodowy Bank Polski po raz pierwszy od dekady interweniował na rynku walutowym, wyprzedając złotego polskiego. Analitycy Goldman Sachs stwierdzili, że interwencja ta była zaskoczeniem, pomimo tego, że “NBP od dawna sygnalizował preferencję do słabszego PLN”. W wyniku interwencji kurs EUR/PLN wzrósł w piątek do 4,5200 PLN.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2180 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5145 PLN.

Brak istotnych danych dla EUR

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

  1. https://uk.reuters.com/article/uk-global-markets/stocks-falter-sterling-skids-as-new-covid-strain-shuts-uk-idUKKBN28U0YS
  2. https://uk.reuters.com/article/uk-global-forex/dollar-soars-sterling-sinks-as-coronavirus-lockdowns-stoke-safe-haven-demand-idUSKBN28V017
  3. https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain/sick-man-of-europe-uk-cut-off-over-fears-about-new-covid-strain-idUKKBN28V0OC
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz