Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 21 września 2020

Wraz z początkiem kalendarzowej jesieni uwaga rynków przenosi się na decyzje rządów oraz planowane bodźce fiskalne. Napięcia związane z protokołem dot. Irlandii Północnej ciążą na funcie brytyjskim, ale mniej, ponieważ pojawiła się nowa nadzieja na Brexit z umową. W tym tygodniu poznamy dane o PMI po obu stronach Atlantyku.

Stany Zjednoczone - USD

Kursowi dolara amerykańskiego nie zaszkodził impas w sprawie 4. pakietu bodźców fiskalnych. Republikanie i Demokraci nie potrafią dojść do porozumienia w tej kwestii, jednak reakcja rynku na bezowocne rozmowy jest (nieoczekiwanie) przytłumiona. W tym tygodniu prezes FED Jerome Powell oraz sekretarz skarbu Steven Mnuchin mają zeznawać ws. polityki pieniężnej oraz przeciwdziałaniom efektom pandemii. Jak na razie istnieje duża wiara w zdolność władz monetarnych do utrzymania prężności rynków, dlatego oznaki stabilizacji wzmacniają apetyt na ryzyko, a co za tym idzie: presję na sprzedaż dolara amerykańskiego. W ubiegłym tygodniu FED pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Przegląd tempa gospodarczego w USA, jeśli pokaże spadek może katalizować utrzymujące się obawy o ożywienie gospodarcze w kształcie litery V. W tym tygodniu najważniejszymi danymi dla USD są publikacje o sprzedaży domów oraz PMI, które prawdopodobnie pokaże odbicie.

44 dni do wyborów w USA

Do wyborów prezydenckich w USA pozostały 44 dni, a sondaże NBC News oraz Wall Street Journal pokazują, że kandydat Demokratów Joe Biden wyprzedza Donalda Trumpa o 8 punktów (o tej porze 4 lata temu Hillary Clinton wyprzedzała Trumpa zaledwie o 1,9 punktów). Rynek z niecierpliwością oczekuje pierwszej debaty prezydenckiej, która jest zaplanowana na 29 września 2020.

Joe Biden

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7983 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 22 września (wtorek) - sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA
  • 23 września (środa) - PMI dla przemysłu i usług w USA
  • 24 września (czwartek) - sprzedaż nowych domów w USA

Strefa Euro - EUR

W tym tygodniu unijni decydenci spotykają się, aby omówić kwestie geopolityczne (Brexit, stosunki z Chinami) oraz kwestie kolejnego pakietu wsparcia. Podobnie jak w przypadku pierwszego pakietu stymulacyjnego w wys. 750 mld EUR, jednomyślność w kwestii wsparcia może wesprzeć kurs EUR, natomiast spory wewnętrzne mogą mu zaszkodzić. Niedawno WHO ostrzegło, że cotygodniowe zachorowania na koronawirusa w Europie przekroczyły marcowy szczyt, co wzbudziło obawy o ożywienie gospodarcze na Starym Kontynencie.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1792 USD, natomiast kurs EUR/PLN wynosił 4,4818 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 22 września (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów Strefy Euro
  • 23 września (środa) - PMI dla przemysłu i usług w Strefie Euro
  • 24 września (czwartek) - indeks Ifo z Niemiec

Wielka Brytania - GBP

Funt brytyjski nadal jest zakładnikiem toczących się negocjacji ws. Brexitu. Niemniej jednak, od ubiegłego tygodnia napięcie między UE a Wielką Brytanią wydaje się osłabiać, hamując krótkoterminowe ryzyko zmienności GBP. Przede wszystkim jest to zasługa sprzeciwu Izby Lordów wobec ustawy o rynku wewnętrznym (Protokół o Irlandii Północnej) oraz budzące nadzieje komentarze Ursuli von der Leyen, z których wynika, że Brexit z umową jest możliwy. Wszystko wskazuje na to, że rynek oczekuje teraz porozumienia "za 5 minut, 12:00". Słabe dane PMI będą miały ograniczony wpływ na GBP.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,8815.

Istotne dane dla GBP:

  • 23 września (środa) - PMI dla przemysłu i usług Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

  1. https://uk.reuters.com/article/britain-stocks/update-1-banks-travel-stocks-put-ftse-100-on-course-for-worst-day-since-june-idUKL3N2GI1BB
  2. https://uk.reuters.com/article/us-usa-fed-guidance/what-are-the-feds-new-hurdles-for-rate-hikes-only-the-fed-knows-idUKKBN2691GD
  3. https://uk.reuters.com/article/europe-stocks/update-1-lockdown-worries-knock-european-stocks-banks-hit-by-reports-of-illicit-money-flows-idUKL3N2GI1CV
[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz