Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 22 czerwca 2020

Obawa o drugą falę zakażeń na COVID-19 sprawia, że inwestorzy pozostają ostrożni. Dolar amerykański oraz bezpieczne przystanie ponownie zyskują na wartości. Problemy geopolityczne się nasilają, a jedną z niewielu optymistycznych informacji jest to, że banki centralne wyrażają nieprzerwaną gotowość do zasilania rynków pieniędzmi.

DOLAR AMERYKAŃSKI

W ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażonych w USA wzrastała o ok. 15% każdego dnia, co zrodziło o bawy o drugą falę zakażeń. Nastroje na rynku walutowym zaczęły się obniżać, a inwestorzy uciekają teraz od ryzykownych aktywów na czym zyskuje kurs dolara amerykańskiego. Zielony jest teraz najbezpieczniejszą walutą i w miarę wzrostu zakażeń na całym świecie coraz bardziej pożądaną.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9703 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 23 czerwca (wtorek) - PMI dla przemysłu i usług z USA

FUNT BRYTYJSKI

Ponieważ globalne spojrzenie na statystyki infekcji nadal są niepokojące, dolar amerykański umacnia się przede wszystkim kosztem GBP i EUR. W Wielkiej Brytanii liczba nowych zakażeń spada, ale w porównaniu do USA i UE, Wielka Brytania pozostaje wciąż w tyle, pod względem łagodzenia blokady. Jutro tj. 23 czerwca Boris Johnson ma ogłosić ostatnią fazę łagodzenia blokady, dowiemy się m.in. kiedy zostanie zniesiona zasada dystansu społecznego i kiedy otwarte zostaną puby, restauracje, i hotele. Obecnie na kurs GBP wpływ mają globalne czynniki, jednak w nadchodzących dniach sposób wychodzenia z lockdownu będzie również miał znaczenie. W krótkoterminowej perspektywie niewiele jest bodźców, które mogłyby wzmocnić funta. Jednym z nich mógłby być jutrzejszy odczyt PMI z Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że dane będą lepsze od oczekiwań rynku.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9337 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain-lockdown/johnson-to-announce-lockdown-easing-plans-on-tuesday-idUKKBN23S0TA

Istotne dane dla GBP:

  • 23 czerwca (wtorek) - PMI dla przemysłu i usług z Wielkiej Brytaniii
  • 25 czerwca (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 26 czerwca (piątek) - dochody i wydatki Amerykanów oraz Indeks Uniwersytetu Michigan

EURO

Odradzające się obawy o ponowny lockdown w Europie natychmiastowo osłabiły kurs EUR. Po piątkowej wideokonferencji przywódców UE, nadal nie udało się ustalić szczegółów planu naprawczego dla gospodarek najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Spór dotyczy wielkości i warunków funduszu stymulacyjnego. Komisja Europejska chce podzielić fundusz antykryzysowy na ⅔ dotacji i ⅓ pożyczek, natomiast oszczędna czwórka: Holandia, Szwecja, Dania i Austria chcą zmniejszyć fundusz i wykorzystać go wyłącznie jako pożyczki. We wtorek poznamy dane dotyczące PMI dla przemysłu i usług w Strefie Euro, jednak szansa jest na to, że ożywienie wykaże 50 pp jest niewielka. Dobre dane ze Strefy Euro w połączeniu z optymistycznym wskaźnikiem Ifo z Niemiec mogłyby mieć wpływ na lepszą wycenę EUR.

https://uk.reuters.com/article/us-eu-summit/eu-leaders-agree-theyre-not-ready-to-sign-off-a-recovery-plan-idUKKBN23Q1IZ

Istotne dane dla EUR:

  • 23 czerwca (wtorek) - PMI dla przemysłu i usług ze Strefy Euro
  • 24 czerwca (środa) - indeks Ifo z Niemiec
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz