Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 22 lutego 2021

Działalność produkcyjna w Europie i USA rozwija się, pomimo obostrzeń i powolnego tempa szczepień. Kursy AUD, NOK i CAD nadal uzyskują lepsze wyniki, podczas gdy bezpieczne przystanie takie jak USD, CHF i JPY tracą na wartości. Na dolarze amerykańskim ciążą masowe bodźce fiskalne. 

Stany Zjednoczone - USD

W ubiegły piątek dolar amerykański osiągnął swoje minima wobec GBP i CAD. Inwestorzy mają nadzieje na złagodzenie ograniczeń i wzrost eksportu. W tym tygodniu prezes FED Jerome Powell wygłosi swoje półroczne przemówienie na temat dalszej polityki pieniężnej. Na horyzoncie nie ma żadnych oznak podwyższenia stóp procentowych, Powell już wcześniej dawał do zrozumienia, że jest na to za wcześnie. Gołębia polityka banku centralnego będzie ograniczać wzrost dolara amerykańskiego. W piątek w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych odbędzie się głosowanie nad pakietem fiskalnym Joe Bidena o wartości 1,9 biliona USD.

Styczniowa sprzedaż detaliczna z USA pokazała silne odbicie z wynikiem  5,9%. Z kolei PMI dla usług pokazało wynik 58,5%, a PMI dla produkcji 58,9%, co oznacza, że zarówno usługi, jak i produkcja amerykańskiej gospodarki są już fazie wzrostu.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7106 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 23 lutego (wtorek) - Indeks Nastrojów Konsumentów z USA/ przemowa prezesa FED
  • 24 lutego (środa) - przemowa prezesa FED
  • 25 lutego (czwartek) - PKB z USA
  • 26 lutego (piątek) - Indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro - EUR

W minionym tygodniu pojawiły się sygnały od kilku decydentów z Europejskiego Banku Centralnego, że w najbliższym czasie stopy procentowe mogą zostać obniżone do ujemnego poziomu. Zbiorczy indeks PMI dla Strefy Euro delikatnie wzrósł, głównie dzięki wzrostowi przemysłu w Niemczech. Tempo szczepień w Europie nadal jest wolne, a liczba przypadków nowych zachorowań na koronawirusa niepokojąca. Produkcja w Strefie Euro powoli nabiera tempa, ale z drugiej strony pojawia się problem z rosnącą inflacją.

W tym tygodniu inwestorzy będą szczególnie obserwować dane o inflacji CPI ze Strefy Euro, aby przewidzieć dalszą politykę monetarną EBC. Jeśli odczyt indeksu nastrojów w gospodarce Strefy Euro okaże się rozczarowujący, bank centralny może zadziałać wcześniej, powodując presję na kurs EUR.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2119 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4939 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 22 lutego (poniedziałek) - indeks Ifo z NIemiec/ przemawia prezes EBC Lagarde
  • 23 lutego (wtorek) - inflacja CPI ze Strefy Euro
  • 24 lutego (środa) - PKB z Niemiec
  • 25 lutego (czwartek) - indeks nastrojów w gospodarce Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

W ubiegły piątek kurs GBP/USD po raz pierwszy od kwietnia 2018 roku przekroczył poziom 1,4000 USD. Chociaż w Zjednoczonym Królestwie wzrosła bazowa inflacja CPI (z 0,6% do 0,7%), a sprzedaż detaliczna spadła o 8,2%, kurs funta szterlinga pokazuje pozytywny sentyment, osiągając blisko dwuletnie maksima wobec USD. W Wielkiej Brytanii usługi i produkcja przyspieszyły, a tempo szczepień jest stosunkowo szybkie. Najprawdopodobniej 8 marca zostaną otwarte wszystkie brytyjskie szkoły. Według danych magazynu The Guardian pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już 26,3% populacji Wielkiej Brytanii.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1942 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 23 lutego (wtorek) - raport z rynku pracy Wielkiej Brytanii

Źródło

  1. https://www.reuters.com/article/us-global-forex/recovery-bets-drive-dollar-to-fresh-lows-idUSKBN2AM01A

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 9   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz