Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka 23 marca 2020

Wczasach skrajnej niepewności dane makro straciły na znaczeniu. Inwestorzy większą uwagę poświęcają liczbie osób zakażonych koronawirusem i stopniu ich śmiertelności. Pilnie śledzone są także poczynania FED oraz EBC. Kapitał nadal odpływa z gospodarek krajów rynków wschodzących i nie ma oznak, żeby ten trend miał się zmienić. Mówi się o tragicznej sytuacji w Europie i że świat zmierza w kierunku recesji. 

Strefa Euro 

Na razie nie ma widoków na złagodzenie skutków epidemii koronawirusa w Europie. Unia Europejska zamknęła już swoje granice dla obywateli spoza Unii, a we Włoszech, gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 5 476, premier Giuseppe Conte zakazał podróży wewnątrz kraju oraz zamknął wszystkie fabryki i biura, oprócz tych najpotrzebniejszych. Rynek jest także zaniepokojony informacjami dotyczącymi zakażeń wśród przywódców, po tym jak okazało się, że Kanclerz Niemiec Angela Merkel miała kontakt z zainfekowanym lekarzem. Dopóki koronawirus będzie siał spustoszenie w Europie, euro może kontynuować spadki wobec dolara amerykańskiego. Spekulacje odnośnie tego, ile potrwa kryzys zdrowotny potęguje fakt, że, w demokratycznej Europie, wprowadzone zostały mniej drakońskie ograniczenia w zakresie izolacji, niż w Chinach, dlatego opanowanie sytuacji może potrwać o wiele dłużej. Jeśli chodzi o zapowiedziane na najbliższy wtorek dane z przemysłu i usług, inwestorzy spodziewają się mocnych spadków.

Dziś rano kurs EUR/USD wynosił 1,0673 USD, a kurs EUR/PLN poszybował do poziomu 4,5632 PLN.

https://www.reuters.com/article/europe-stocks/european-shares-sink-again-as-coronavirus-deaths-mount-idUSL4N2BG2K4

Istotne dane dla EUR:

  • 23 marca (poniedziałek) - Indeks Nastrojów Konsumentów
  • 24 marca (wtorek) - PMI dla przemysłu i usług w Strefie Euro
  • 25 marca (środa) - indeks Ifo z Niemiec

USA

W USA rośnie liczba zainfekowanych koronawirusem, która już teraz przekroczyła 33 000 osób. W ciągu ostatniego tygodnia lawinowo, bo aż o 33% wzrosła także liczba bezrobotnych z powodu zamkniętych firm usługowych oraz placówek edukacyjnych. Niepokój zasiały także informacje o wczorajszym sporze w Waszyngtonie w którym Demokraci odmówili poparcia dla ustawy o wdrożeniu 3 pakietu fiskalnego. Przy czym dzisiaj Kongres USA będzie starał się w tej sprawie dojść do porozumienia i z uwagi na pilną sytuację, rynek oczekuje, że pakiet zostanie wdrożony. Dolar amerykański z uwagi na status bezpiecznej przystani pozostaje silny, tak samo jak frank szwajcarski oraz jen japoński.

Dziś rano kurs USD/PLN wynosił 4,2767 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-usa-congress/under-the-gun-u-s-senate-looks-to-strike-deal-on-coronavirus-relief-package-idUKKBN21A1P8

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-fed-bullard/feds-bullard-coronavirus-shutdown-not-a-recession-but-an-investment-in-survival-idUSKBN2190FT

Istotne dane dla USD:

  • 24 marca (wtorek) - PMI dla przemysłu i usług w USA
  • 25 marca (środa) - zamówienia na dobra trwałe z USA
  • 26 marca (czwartek) - liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych
  • 27 marca (piatek) - Indeks Uniwersytetu Michigan

Chiny

Wczoraj podczas konferencji prasowej wiceprezes Ludowego Banku Chin Chen Yulu,powiedział, że "utrzymanie stabilności chińskiego rynku finansowego jest wkładem w stabilność globalnego rynku" oraz wyraził nadzieję, że "pośród zawirowań na rynkach ekonomicznych na świecie, Chiny będą siłą stabilizującą". W Chinach w ostatnich tygodniach znacznie zmniejszyła się liczba nowo zainfekowanych osób, dlatego inwestorzy optymistycznie zakładają, że druga największa gospodarka na świecie zażegnała kryzys związany z epidemią koronawirusa w tym kraju.

Kurs CNY/PLN dziś rano wynosił 0,6028 PLN.

Zobacz: Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie

https://uk.reuters.com/article/china-stocks-midday/china-stocks-fall-losses-capped-on-policy-hopes-fewer-virus-cases-idUKL4N2BG1EM

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz