Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka – 24 sierpnia 2020

Wostatnim tygodniu sierpnia nastroje na globalnych rynkach pozostają mieszane. Stosunkowo mało danych makro odzwierciedla wakacyjny spokój. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia jest sympozjum banków centralnych w Jackson Hole.

Stany Zjednoczone – USD

Najważniejszym wydarzeniem dla dolara jest sympozjum banków centralnych w Jackson Hole. Warto obejrzeć pod koniec tygodnia przemówienie online Jaromego Powella. Gdyby fedspeak sprzyjało podjęciu ryzyka, możemy mieć do czynienia z podwyższoną presją na dolara amerykańskiego, który obecnie korzysta z tego, że w czasie pandemii inwestorzy uciekali do bezpiecznych aktywów. W tym tygodniu kurs USD będzie także wrażliwy na wtorkowy indeks nastrojów konsumentów, który pomoże ocenić możliwe ożywienie gospodarcze w USA. Sytuacja epidemiologiczna w Stanach Zjednoczonych wydaje się poprawiać, niemniej jednak niepewność, tym razem polityczna, wzmagana jest przez zbliżające się wielkimi krokami wybory w USA, które odbędą się 3 listopada.

Dziś w południe kurs USD/PLN wynosił 3,7204 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 25 sierpnia (wtorek) – Indeks Nastrojów Konsumentów w USA
  • 26 sierpnia (środa) – Zamówienia na Dobra Trwałe w USA
  • 27 sierpnia (czwartek) PKB oraz Wnioski o Zasiłek dla Bezrobotnych w USA

Strefa Euro - EUR

W Strefie Euro niemałe obawy budzi gwałtowny wzrost zainfekowanych osób w Niemczech, który uniemożliwia łagodzenie blokad. Euro nadal pozostaje w neutralnym otoczeniu, po części wsparte funduszem naprawczym EBC. Podwyższonych wahań EUR spodziewamy się dopiero wraz z publikacją stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego we wrześniu.

Dziś w południe kurs EUR/USD wynosił 1,1839 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4041 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 25 sierpnia (wtorek) – Indeks Ifo oraz PKB z Niemiec

Wielka Brytania - GBP

Rozpoczęta w ubiegłym tygodniu siódma runda rozmów ws. Brexitu zakończyła się impasem i rozczarowała inwestorów. Biorąc pod uwagę zaniepokojenie sytuacją Barniera, negocjatora po stronie UE, brexitowy przełom może nastąpić dopiero w czasie październikowego spotkania przywódców UE. Funt brytyjski stracił już sporo na wartości. Presja potrwa zapewne do czasu wyraźnego kompromisu Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Do końca okresu przejściowego pozostało już tylko niecałe 4 miesiące. Kolejne negocjacje ws. Brexitu zapowiedziane są na 7 września.

Dziś w południe kurs GBP/PLN wynosił 4,8830 PLN.

Brak istotnych danych dla GBP.

Chcesz wymienić EUR lub USD w nadchodzących tygodniach? Skontaktuj się z naszym Działem Wymiany Walut, który zaproponuje najlepszy możliwy kurs wymiany EUR/PLN lub USD/PLN.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz