Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 25 listopad 2019

Koniec listopada to koniec złudzeń na porozumienie USA - Chiny. Według Agencji Reuters nie ma szans na drugi etap porozumienia, ponieważ są problemy z podpisaniem etapu pierwszego. Do grudniowych wyborów w Wielkiej Brytanii pozostało mniej niż 3 tygodnie, a i Boris Johnson, i Jeremy Corbyn są krytykowani za to, że obiecują gruszki na wierzbie. Na rynkach trwa spowolnienie, które powoli zaczyna uderzać w rynki wschodzące. 

BREXIT

Boris Johnson obiecuje zakończenie Brexitu do końca stycznia 2020 roku, z kolei Jeremy Corbyn transformację brytyjskiej gospodarki. Ale zarówno obietnice wyborcze Johnsona, jak i manifest Corbyna “Czas na prawdziwą zmianę”, były premier UK Tony Blair nazwał fantazjami. Według niego powraca perspektywa Brexitu bez porozumienia, ponieważ Johnson deklaruje, że nie zgodzi się na ponowne przedłużenie Brexitu.  Przed wyborami w UK funt zachowuje się nadzwyczaj stabilnie. Wprawdzie populizm, chaos i niepewność są teraz cechami brytyjskiej polityki, niemniej jednak inwestorzy wierzą w zwycięstwo partii konserwatywnej i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zgodnie z planem. Tymczasem część analityków jest zdania, że nadzieje rynku są płonne i tak naprawdę jest to cisza przed burzą. W sondażu przedwyborczym podanym przez PAP poparcie dla partii Borisa Johnsona wyniosło 42-45 proc. Na godzinę 14:00 kurs GBP/PLN wynosi 5,0266 PLN. 

USA

We czwartek tradycyjnie odbędzie się Święto Dziękczynienia, a po nim Black Friday, co oznacza, że ten tydzień handlowy w Stanach Zjednoczonych skończy się za 3 dni. Nadzieje na zakończenie pierwszego etapu porozumienia USA z Chinami gasną, rozmowy nadal toczą się bardzo wolno, pesymizm na rynku walutowym rośnie. Za światło w tunelu można uznać weekendową rewelację z Chin, z której wynika, że chińscy negocjatorzy poszli na ustępstwo i potwierdzili, że zaostrzenie przepisów ws. ochrony własności intelektualnej (jak wiadomo chińskie podróbki były jedną z głównych przyczyn braku rozstrzygnięć pierwszego etapu porozumienia). Najbardziej wyczekiwanymi danymi w tym tygodniu dla dolara jest jutrzejszy Indeks Nastrojów Konsumentów oraz dane o PKB. Inwestorzy oczekują polepszenia nastrojów amerykańskich konsumentów, natomiast szanse na polepszenie PKB są niewielkie. Kurs dolara amerykańskiego wynosi dziś 3,9013 PLN.  

Istotne dane dla USD:

26 listopada (wtorek) - Indeks Nastrojów Konsumentów z USA

27 listopada (środa) - dane o PKB z USA/ indeks Chicago PMI/ Beżowa Księga FED

UNIA EUROPEJSKA

Wskaźnik PMI dla Strefy Euro z ubiegłego tygodnia negatywnie zaskoczył inwestorów, przez co kurs euro zanotował spadek (rynek spodziewał się wzrostu, a wskaźnik spadł do poziomu 51,5 pkt). Pogrążone w spowolnieniu kraje UE mogą mieć zgubny wpływ na europejską walutę. W związku z tym, inwestorzy spodziewają się obniżenia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Rynek także niecierpliwie czeka na zapowiedziane na najbliższy piątek wstępne dane o inflacji w Strefie Euro. Kurs EUR/PLN dziś rano wynosił 4,2971 PLN.

Istotne dane dla EUR:

28 listopada (czwartek) inflacja HICP z Niemiec

29 listopada (piątek) inflacja ze Strefy Euro/ dane PKB z Polski 

CHINY

W Azji wiadomością numer jeden jest możliwość zaostrzenia przez Pekin praw w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz dokument wydany wczoraj przez Radę Państwa i Centralne Biuro Partii Komunistycznej, który nakazuje m.in. skuteczniej egzekwować kary w tym zakresie. Z uwagi na spór USA-Chiny, coraz większą uwagę inwestorów przyciąga sprawa Hongkongu. Zwłaszcza, że w wyborach do rad dzielnicowych w Hongkongu zwyciężyła partia demokratyczna, uzyskując ponad połowę głosów. Triumf protestujących może przyczynić się do szybszego zakończenia sporu.  

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz