Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 25 maja 2020

Oczy inwestorów zwrócone są teraz w stronę planu naprawczego Komisji Europejskiej, który zostanie ogłoszony we środę. Prawdopodobnie fundusz ten będzie większy, niż spodziewano się jeszcze kilka tygodni temu, co wystarczyło, żeby wzmocnić kurs EUR i polepszyć nastroje na rynkach. Globalna gospodarka wykazuje powoli sygnały ożywienia, a inwestorzy coraz chętniej koncentrują się na pozytywach.  

Strefa Euro

Długoterminowa perspektywa dla EUR stała się o niebo lepsza, kiedy w ubiegłym tygodniu Niemcy i Francja zaproponowały fundusz wynoszący 500 mld EUR, aby złagodzić wpływ COVID-19 na gospodarkę Strefy Euro. I chociaż dopiero w drugiej połowie roku okaże się, czy faktycznie dojdzie do wdrożenia funduszu, perspektywa ta umocniła i polepszyła nastroje względem EUR. Tymczasem bieżący tydzień również jest kluczowy dla europejskiej waluty. Już 27 maja (środa) Komisja Europejska ma ogłosić własną propozycję planu naprawczego. Wysoka poprzeczka postawiona przez Paryż i Berlin mogą przyczynić się do tego, że Europejski Bank Centralny sięgnie po najcięższe działa, choć niektórzy sceptycy spekulują, że będą to po prostu pożyczki tylko dla krajów najciężej dotkniętych koronawirusem.

Zapowiedziane na ten tydzień dane ekonomiczne np. indeks Ifo z Niemiec mogą mieć ograniczony wpływ na kurs europejskiej waluty, ponieważ cały czas rynek jest mocno skoncentrowany na danych związanych ze skalą pandemii.

Kurs EUR/USD dziś przed południem wynosił 1,0877 USD, a kurs EUR/PLN 4,5163 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 25 maja (poniedziałek) PKB i indeks Ifo z Niemiec
  • 27 maja (środa) - przemówienie prezes EBC Lagarde
  • 28 maja (czwartek) - indeks nastrojów w gospodarce dla Strefy Euro
  • 29 maja (piątek) - inflacja CPI ze Strefy Euro

Stany Zjednoczone

Amerykańskie rynki są zamknięte z powodu święta Memorial Day, które dziś obchodzone jest w USA. Drażliwy temat Hongkongu negatywnie odbija się na relacjach USA z Chinami. Jeśli Pekin faktycznie wprowadzi nowe przepisy w Hongkongu i autonomia zostanie ograniczona, możliwe, że USA i Chinom grozi rozłam polityczny. Prezydent Trump zapowiedział, że jeśli demokracja w Hongkongu zostanie ograniczona, USA zareaguje środkami odwetowymi. Podsyca to i tak już napięte stosunki z Chinami z uwagi na oskarżenia USA za dopuszczenie do rozprzestrzenienia się wirusa.

Pomimo tego, że na ten tydzień zapowiedziane są ważne dane z USA, mogą one nie mieć większego wpływu na wycenę USD. Umocnienie dolara powoduje teraz przedłużająca się awersja do ryzyka wraz z eskalacją konfliktu z Chinami.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 4,1373 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 26 maja (wtorek) - Indeks Nastrojów Konsumentów z USA
  • 28 maja (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych i PKB z USA
  • 29 maja (piatek) - indeks Chicago PMI

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii dziś także obchodzone jest święto (Drugie wiosenne Święto Bankowe), dlatego rynki brytyjskie, podobnie jak amerykańskie, są nieczynne. Nadal nie cichnie temat Brexitu bez umowy, co negatywnie odbija się na kursie funta. Na GBP ciąży teraz także presja związana ze spekulacjami nt. ujemnych stóp procentowych, czego w ubiegłym tygodniu nie wykluczył decydent z Banku Anglii. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na ryzyko bezumownego Brexitu oraz odbudowy brytyjskiej gospodarki, która mocno ucierpiała wskutek pandemii koronawirusa.

W ubiegłym tygodniu kurs GBP/PLN notował swoje dwumiesięczne minima. Dziś przed południem za funta trzeba było zapłacić 5,0313 PLN.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz