Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 25 sierpnia 2021

Na rynku walutowym w ostatnim tygodniu sierpnia panuje awersja do ryzyka. Inwestorzy wstrzymują się z większymi spekulacjami do czasu uaktualnienia polityki monetarnej w USA podczas sympozjum w Jackson Hole. Amerykańskie i azjatyckie gospodarki pokazały spowolnienie ożywienia, w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. 

Strefa Euro — EUR

Dzisiejsze dane z niemieckiego raportu Ifo zaskoczyły rynek. Ożywienie gospodarcze okazało się silniejsze, niż przewidywali analitycy. W tym tygodniu raport Ifo był najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu ekonomicznym dla EUR. Teraz, podobnie jak w przypadku USD, perspektywy europejskiej waluty będą zależeć od komentarzy płynących z rozpoczynającego się jutro sympozjum w Jackson Hole. 

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,5704 PLN, a kurs EUR/USD wynosił 1,1743 USD.

Stany Zjednoczone — USD

W tym tygodniu najważniejsze dla kursu dolara będą komentarze z Sympozjum Polityki Gospodarczej w Jackson Hole, które rozpoczyna się w najbliższy czwartek i kończy w sobotę. Uczestnicy rynku są przekonani, że podczas sympozjum FED ogłosi zaostrzenie polityki monetarnej. W związku z tym, jeśli FED zachowa się odwrotnie, inwestorzy mogą być rozczarowani, co z kolei może wywołać względną niestabilność na rynku walutowym pod koniec tygodnia. 

W USA emocje wzbudzają także plotki i spekulacje odnośnie tego, czy piątkowe przemówienie prezesa FED Powella będzie jego ostatnim na tym stanowisku? Okaże się to, w okolicach pierwszego weekendu września, wtedy prezydent Joe Biden ma zdecydować o kolejnej kadencji Powella.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8931 PLN.

Sympozjum w Jackson Hole w centrum uwagi

Sympozjum w Jackson Hole to rozpoczynające się jutro (tj. czwartek, 26 sierpnia br.) Sympozjum Polityki Gospodarczej, na którym będą obecni bankierzy z całego świata, ministrowie finansów i uczestnicy rynków finansowych. Chociaż panele będą zamknięte dla mediów, to jednak zazwyczaj dziennikarzom udaje się porozmawiać z decydentami. Każdy komentarz lub przemówienie tak wpływowych osób w świecie finansów może powodować znaczną zmienność na rynku.

Wielka Brytania - GBP

Funt brytyjski traci na wartości wobec USD na fali obaw o to, że wariant Delta wciąż zakłóca ożywienie brytyjskiej gospodarki. Presja na funta pojawiła się po publikacji statystyk dotyczących koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie, które okazały się dalekie od satysfakcjonujących. Łączna liczba przypadków zachorowań w UK osiągnęła 6 492 906 osób.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3398 PLN.

Źródła

  1. https://pl.investing.com/

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz