Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 25 stycznia 2021

Ostatni tydzień stycznia na rynku walutowym rozpoczyna się w dobrym nastroju, ale z nutą ostrożności. Chociaż COVID-19 nie odpuszcza ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Europie, inwestorzy podtrzymują nadzieję na to, że dystrybucja szczepionki przyniesie ożywienie gospodarcze w 2021 roku. W tym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami będzie decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych oraz wskaźnik PKB w USA. Jak na razie na wartości zyskują waluty ryzykowne, najbardziej GBP oraz NOK

Strefa Euro – EUR

W ubiegły czwartek Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podobnie jak inne ustalenia dotyczące polityki pieniężnej. Obostrzenia w krajach Unii Europejskiej są przedłużane, ale wyniki gospodarcze dla Strefy Euro są najgorsze. Raporty PMI z ubiegłego tygodnia pokazały, że sektor produkcyjny jest na dobrej drodze do odbudowy, natomiast problem pozostał z sektorem usług, który pokazał wartość poniżej 50 punktów bazowych. Kurs EUR może zyskiwać, dzięki względnie dobrym wskaźnikom gospodarczym. W nadchodzącym tygodniu poznamy szereg kluczowych danych ze Strefy Euro, w tym wskaźnik Ifo z Niemiec (oczekuje się, że ten indeks pokaże wartość 91,8) dane o inflacji CPI oraz PKB na czwarty kwartał w Strefie Euro. W kontekście kursu EUR warto zwrócić uwagę także na inflację HICP z Niemiec, która najprawdopodobniej pokaże wzrost.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2171 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5392 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 25 stycznia (poniedziałek) – indeks Ifo z Niemiec
  • 28 stycznia (czwartek) – indeks nastrojów w gospodarce Strefy Euro/ Inflacja HICP z Niemiec

Stany Zjednoczone – USD

Po kilku dniach administracji nowego prezydenta Joe Bidena, inwestorzy zaczynają mieć wątpliwości co do agresywnego pakietu stymulacyjnego w wysokości 1,9 bilionów USD. Rosną obawy o to, że zbyt duży bodziec fiskalny przyśpieszy inflację oraz spowoduje szereg innych problemów. Na najbliższym, czwartkowym spotkaniu Rezerwy Federalnej, rynek nie spodziewa się jednak znaczących zmian w polityce, a raczej gołębiego nastawienia. Z powodu ostrożnego wzrostu apetytu na ryzyko kurs USD może w tym tygodniu tracić na wartości wobec EUR.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7398 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 26 stycznia (wtorek) – Indeks nastrojów Konsumentów z USA
  • 27 stycznia (środa) – decyzja Fed ws. stóp procentowych
  • 28 stycznia (czwartek) – PKB z USA
  • 29 stycznia (piątek) – Indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania - GBP

We wtorek poznamy raport o z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Ostatnim razem wskaźnik ten pokazał utratę 144 tys. miejsc pracy, teraz Brytyjczycy spodziewają się spadku zatrudnienia o 100 tys. miejsc pracy. Głównym czynnikiem napędzającym kurs GBP przestał być Brexit, teraz na kurs funta zaczyna mieć wpływ sentyment na szerokim rynku. Stabilne nastroje w tym tygodniu mogą wesprzeć kurs funta szterlinga. Niemniej jednak przekonanie co do dalszych wzrostów GBP jest utrudnione przez niepewność związaną z rozwojem pandemii koronawirusa. We wszystkich krajach, również w Wielkiej Brytanii tempo szczepień jest wolniejsze, niż zakładano pod koniec roku 2020.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1134 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 26 stycznia (wtorek) – dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz