Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 26 lipca 2021

Na rynkach finansowych fala zmienności uderza w waluty, obligacje, akcje i surowce. Sytuacja związana z nowym wariantem Delta budzi coraz większy niepokój. Tymczasem zapewnienia Europejskiego Banku Centralnego z ubiegłego tygodnia wsparły kurs euro. Teraz kolej na decyzje Rezerwy Federalnej. Inflacja rośnie i w Europie, i w Stanach Zjednoczonych. 

Strefa Euro - EUR

Opublikowany w minionym tygodniu raport Ifo  z Niemiec nie spełnił nadziei ekonomistów, co doprowadziło do chwilowego osłabienia kursu EUR. Na szczęście Europejski Bank Centralny uspokoił inwestorów, zobowiązując się do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie dotąd, aż inflacja osiągnie cel 2%. Jednocześnie prezes Christine Lagarde ostrzegła, że czwarta fala pandemii może zagrozić ożywieniu gospodarczemu w Strefie Euro. Kalendarz ekonomiczny na ten tydzień nie powinien wpłynąć na kurs europejskiej waluty.

Dziś przed południem kurs EUR/USD  wynosił 1,775 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5982 PLN.

Nie wiesz jak wymienić Euro korzystnie? Sprawdź naszą ofertę.

Ważne dane dla EUR

  • 29 lipca (czwartek) - inflacja HICP z Niemiec

Stany Zjednoczone - USD

Ogłoszenie dalszej strategii polityki pieniężnej FED jest w tym tygodniu wydarzeniem o największym znaczeniu dla rynku walutowego i kursu dolara. Inwestorzy spodziewają się, że sprzedaż detaliczna i ogólna aktywność gospodarcza w ciągu ostatniego miesiąca mocno przyspieszyła w USA. Jeśli retoryka prezesa Fed, Jerome Powella, nie zaskoczy inwestorów, a więc nie zmieni się w jastrzębią, środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej może nie mieć większego wpływu na wycenę eurodolara.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8940 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 27 lipca (wtorek) - indeks nastrojów Conference Board z USA
  • 28 lipca (środa) - decyzja ws. stóp procentowych USA i konferencja Fed
  • 30 lipca (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania - GBP

Wczoraj w Wielkiej Brytanii zanotowano najmniej nowych przypadków zachorowań na koronawirusa od 4 lipca 2021 r. Niektórzy uważają, że może to oznaczać, że jeśli ten stan utrzyma się przez najbliższy tydzień, Zjednoczone Królestwo szczyt zakażeń wariantem Delta (czwartej fali) może mieć już za sobą. Biorąc podu wagę pusty kalendarz ekonomiczny dla Wielkiej Brytanii, nastroje rynkowe napędzane statystykami dotyczącymi pandemii, w tym tygodniu będą miały podwójne znaczenie dla wyceny GBP.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3643 PLN.

Brak ważnych danych dla GBP

Źródła

  1. https://www.reuters.com/
  2. https://www.morningbrew.com/
  3. https://pl.investing.com/

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz