Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 27 kwietnia 2020

COVID-19 hamuje globalną gospodarkę, a inwestorzy oczekują na łagodzenie blokad i działania stymulacyjne banków centralnych. W tym tygodniu najważniejsze będzie wtorkowe posiedzenie Rezerwy Federalnej oraz czwartkowe spotkanie EBC. Poznamy także dane o PKB w Strefie Euro oraz w USA, które oczekuje się, że pokażą spadek. Szanse na odbicie kursu eurodolara w tym tygodniu są niewielkie. 

Strefa Euro

W przypadku zapowiedzianego na czwartek posiedzenia EBC, uwagę zwraca fakt powolnego wprowadzania środków zaradczych przez Radę Prezesów. Pojawiają się spekulacje na temat tego, czy przypadkiem zasób możliwych działań EBC powoli się nie wyczerpuje? Na razie wiadomo tyle, że Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael planuje wdrożyć pakiet stymulacyjny o wartości 540 mld EUR do czerwca 2020 roku, a o dodatkowych działaniach EBC dowiemy się dopiero we czwartek. Krótkotrwałe wzmocnienie kursu EUR może przynieść obawa przed wyczerpaniem się wsparcia finansowego ze strony banku centralnego. Poza tym kurs EUR będzie reagował na publikację danych o PKB w Strefie Euro za I kwartał. Na marginesie jednak trudno oczekiwać, aby dane te mogły przynieść cokolwiek innego, niż obniżenie kursu wspólnej waluty. Równocześnie pilnie obserwowane będą ograniczenia restrykcji w gospodarkach krajów europejskich. W najbliższym czasie łagodzenia wprowadzają: Austria, Włochy, Czechy, Niemcy i Szwajcaria. Powrót do status quo ante potrwa, ale każdy sygnał o zniesieniu blokady budzi teraz nadzieję na ożywienie.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,0857 USD, a EUR/PLN 4,5194 PLN.

Istotne dane dla EUR

  • 29 kwietnia (środa) - indeks nastrojów w gospodarce Strefy Euro
  • 30 kwietnia (czwartek) - PKB, inflacja HICP, stopy procentowe w Strefie Euro/ posiedzenie EBC

Stany Zjednoczone

Jeśli na wtorkowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej Jarome Powell przedstawi dramatyczną prognozę dla gospodarki światowej, dolar znowu będzie się umacniać. USA przyjęło już kolejny pakiet stymulacyjny w wysokości 484 mld USD, obawy budzi jednak zgoda na zakup obligacji o tzw. ratingu śmieciowym. Wszystkie obawy - związane także z wiarygodnością na rynku kredytowym - będą powodowały umocnienie dolara amerykańskiego. Wśród amerykańskich inwestorów grozę budzi fakt, że do połowy marca 26 mln Amerykanów zgłosiło się po zasiłek dla bezrobotnych, co daje ponad 16% całkowitej siły roboczej w USA. W tym tygodniu nadal spodziewamy się dalszego wzmocnienia kursu USD z krótkimi spadkami spowodowanymi wrażliwością na zapowiedziane na ten tydzień dane makroekonomiczne.

Istotne dane dla USD

  • 28 kwietnia (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów w USA/ Posiedzenie FED
  • 29 kwietnia (środa) - PKB i stopa procentowa w USA
  • 30 kwietnia (czwartek) - indeks Chicago PMI
  • 31 kwietnia (piątek) - ISM dla przemysłu w USA

Wielka Brytania

Dzisiaj premier Boris Johnson oficjalnie powrócił do pracy, po raz pierwszy odkąd stwierdzono u niego zakażenie COVID-19. Wielka Brytania jest jednym z krajów, w których koronawirus zebrał największe żniwo, a dzienne liczby zgonów są notowane w setkach. Zjednoczone Królestwo według Reutersa zajmuje teraz 5. miejsce pod względem największej liczby zgonów spowodowanych zakażeniem, a przed nim są tylko Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania i Francja. Niestety, wprowadzony lockdown chroniący Brytyjczyków przed zakażeniem, sprawił że brytyjskiej gospodarce grozi teraz największa recesja od trzech wieków i największe zadłużenie od czasów II wojny światowej. Według “Daily Telegrpah” Boris Johnson ma przedstawić plany łagodzenia blokady już w tym tygodniu, czego oczekują inwestorzy. W ubiegłym tygodniu funt brytyjski zanotował spadek o prawie 7% wobec EUR.

Dziś przed południem kurs EUR/GBP wynosił 0,8726 GBP, a kurs GBP/PLN wynosił 5,1806 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain/healthy-again-johnson-says-too-risky-to-relax-lockdown-yet-idUKKCN2290IC

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz