Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 27 lipca 2020

Funt brytyjski osłabia się przez brak postępów negocjacji handlowych z Unią Europejską. Gasną nadzieje na szybkie ożywienie gospodarcze w USA, a rynek oczekuje nowych bodźców fiskalnych ze strony Kongresu. Kurs EUR/USD wzrasta na fali konsensusu ws. funduszu naprawczego UE.

Stany Zjednoczone - USD

W ubiegłym tygodniu okazało się, że w USA wstępne dane o liczbie bezrobotnych pokazały gorszy wynik, niż oczekiwano. Publikacja tych danych wzmocniła obawy o stan amerykańskiej gospodarki, co przyczyniło się do osłabienia kursu USD. Dodatkowo stosunki USA z Chinami wciąż pozostają napięte, a po zamknięciu chińskiego konsulatu w Houston, Pekin nakazał zamknięcie amerykańskiego konsulatu w Chengdu.

Tymczasem w Teksasie i na Florydzie sytuacja związana z koronawirusem jest trudna, z uwagi na rekordową dzienną liczbę zgonów.  Inwestorzy pokładają nadzieję w nowych bodźcach fiskalnych oczekując dalszego większego wsparcia. Jeśli wsparcie nie nadejdzie, może się okazać, że USD znajdzie się pod presją.

Zdecydowanie najciekawszymi danymi ekonomicznych z USA będzie publikacja danych o PKB za II kwartał. W tym względzie oczekiwania rynku pozostają dość pesymistyczne, ponieważ prognozuje się, że PKB spadnie o ok. 34% kw/kw. Jeśli przewidywania okażą się słuszne, największa gospodarka świata wpadłaby w stan technicznej recesji po raz pierwszy od 13 lat.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7640 USD.

Istotne dane dla USD:

  • 28 lipca (wtorek) - Indeks Nastrojów Konsumentów
  • 29 lipca (środa) - stopa procentowa w USA
  • 30 lipca (czwartek) - dane o PKB z USA
  • 31 lipca (piątek) - indeks Chicago PMI oraz indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania - GBP

Perspektywy dla GBP nie poprawiają się, a jeśli ktoś liczył na to, że w najbliższym czasie impas zostanie przełamany, to Michel Barnier, negocjator po stronie UE ostrzegł już, że jest to w tej chwili mało prawdopodobne. Jego oświadczenie wskazuje na to, że Wielka Brytania nie wykazała ani zaangażowania, ani gotowości do znalezienia rozwiązań szanujących podstawowe regulacje i interesy Unii Europejskiej. Kurs GBP pozostaje wrażliwy na tego rodzaju słowa, ponieważ brak ratyfikacji umowy mogłoby doprowadzić do ekonomicznego paraliżu Wielkiej Brytanii.

Ponure perspektywy dla GBP wzmacnia także eskalacja napięć pomiędzy Wielką Brytanią a Chinami. W ostatnim czasie rzecznik Chin, Wang Wenbin skrytykował ingerencję Wielkiej Brytanii w sprawy Hongkongu, nawołując do “przebudzenia się z kolonialnego snu”. Eskalacja napięć może doprowadzić do działań odwetowych związanych z handlem, jednocześnie stanowiąc kolejną przeszkodę w ożywieniu się brytyjskiej gospodarki.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,8342 PLN.

Brak istotnych danych dla GBP

Unia Europejska - EUR

Kurs EUR znajduje się w trendzie zwyżkowym poprzez nadzieje na szybkie ożywienie gospodarcze w Strefie Euro. Oczekuje się, że zarówno Chiny, jak i Strefa Euro lepiej poradzą sobie z kryzysem zdrowotnym, niż USA. Pozytywny wpływ na EUR miały także dane o prognozowanym zaufaniu konsumentów w Niemczech za sierpień. Obecnie EUR radzi sobie lepiej niż USD, do czego przyczynił się również konsensus w sprawie funduszu naprawczego UE.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1721 USD, a kurs EUR/PLN oscylował wokół 4,4028 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 27 lipca (poniedziałek) - indeks Ifo
  • 30 lipca (czwartek) - PKB z Niemiec oraz indeks nastrojów w gospodarce ze Strefy Euro
  • 31 lipca - inflacja HICP oraz PKB ze Strefy Euro
[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz