Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 27 stycznia 2020

Niespodziewanie strach zaczął zaglądać inwestorom w oczy. Śmiertelny koronawirus, który przedostał się z Chin do USA, Japonii, Korei, Singapuru, Malezji, Australii, Niemczech, Francji i Włoch, pogorszył nastroje na rynkach. Czarne scenariusze topią kursy ryzykownych walut oraz ropy. Przemówienie Trumpa w Davos, choć nie obeszło się bez wymownej krytyki FED-u, nie było zaskoczeniem dla uczestników rynku. 

CHINY

Choć o koronawirusie wiadomo było od 8 grudnia 2019 r., to jednak dopiero po tym, jak WHO ostrzegło, że możemy spodziewać się pandemii, rynek zareagował wyprzedażą niebezpiecznych aktywów. Na wartości traci także PLN, mocne są natomiast bezpieczne przystanie, zwłaszcza USD i CHF. Na razie jest za wcześnie, żeby oszacować straty, jakie koronawirus wyrządził chińskiej gospodarce, ale istnieją obawy, że będą większe niż te, które spowodował wirus SARS w 2003 r. We czwartek, kiedy w mieście Wuhan zamknięto transport publiczny, giełda w Szanghaju spadła o 2,8%. Na dzień dzisiejszy większość rynków Azji jest zamknięta. Dziś przed południem kurs CNY/PLN wynosił 0,5585 PLN. 

Istotne dane dla CNY:

31 stycznia (piątek) - PMI dla przemysłu i usług z Chin

USA

Po tygodniach wzrostów, spada także rynek akcji w USA. W Davos prezydent Trump skrytykował politykę Rezerwy Federalnej, która według niego “hamuje amerykańską gospodarkę” i naciskał na Powella w sprawie obniżenia stóp procentowych. Poza tym niuansem jednak, przemówienie Trumpa nie było zaskoczeniem dla rynków, stanowiąc hymn pochwalny na cześć czasu prosperity i boomu gospodarczego w Ameryce. W tym tygodniu czekamy na szereg danych makro z USA. Jeśli chodzi o stopy procentowe, rynek nie spodziewa się obniżki. Inaczej jednak jest w przypadku wtorkowego Indeksu Nastrojów Konsumentów, gdzie inwestorzy i analitycy przewidują wzrost napędzany dobrymi danymi z rynku pracy. Dziś rano kurs USD/PLN wyniósł 3,8727 PLN. 

Istotne dane dla USD:

28 stycznia (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów z USA

29 stycznia (środa) - stopa procentowa z USA 

30 stycznia (czwartek) - PKB z USA

31 stycznia (piątek) - Chicago PMI oraz indeks Uniwersytetu Michigan

STREFA EURO

Rozwój sytuacji związanej z koronawirusem uderzył także w EUR, które wobec dolara spadło do poziomu 1,1028. Pozytywnym impulsem dla EUR mogą być dzisiejsze dane z Niemiec, ale poza tym nie oczekuje się zmniejszenia presji na wspólną walutę, którą wspierają negatywne sygnały z Azji. Po przemówieniu prezydenta Trumpa w Davos, pojawiły się pojedyncze obawy, że po wojnie handlowej z Chinami, USA szykuje się na drugi front, którym jest Unia Europejska. Podczas konferencji w Davos, Christina Legarde ostrzegła inwestorów przed tym, że polityka Europejskiego Banku Centralnego może się zmienić i uwzględniła, że kwestia klimatu zostanie wzięta pod uwagę w strategii EBC. 

Istotne dane dla EUR:

27 stycznia (poniedziałek) - Indeks Ifo z Niemiec

29 stycznia (środa) - Indeks Nastrojów Konsumentów z Niemiec

30 stycznia (czwartek) - inflacja CPI z Niemiec

31 stycznia (piątek) - inflacja CPI oraz PKB ze Strefy Euro 

WIELKA BRYTANIA

W najbliższy piątek brytyjskie flagi zostaną zdjęte we wszystkich instytucjach Unii Europejskiej, a dokładnie o północy posłom z Wielkiej Brytanii zostanie zablokowany dostęp do baz danych w Brukseli. Wiele osób już teraz pracuje nad aktualizacją stron internetowych, aby usunąć zapiski o przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Po 47. latach członkostwa w UE, dla UK rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy. Ponure nastroje w UE stanowią przeciwwagę dla kursu GBP, który w ubiegłym tygodniu wspiął się w górę. Za funta brytyjskiego dziś rano trzeba było zapłacić 5,0683 PLN. 

Istotne dane dla GBP:

30 stycznia (czwartek) - stopa procentowa w Wielkiej Brytanii

[Głosów: 4   Average: 4.3/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz