Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 27 września 2021

Nerwowość i awersja do ryzyka to główne nastroje, które teraz panują na szerokim rynku. Skok cen ropy do trzyletnich maksimów spowodował wzrost kurs korony norweskiej i dolara australijskiego. Czy Wielką Brytanię czeka kryzys energetyczny? Bogaty kalendarz ekonomiczny może w tym tygodniu powodować większą zmienność na eurodolarze.

Strefa Euro — EUR

W weekend odbyły się wybory federalne w Niemczech, a ponieważ w sondażach przedwyborczych żadna z partii nie osiągała większości głosów, poniedziałkowe wyniki głosowania mogą krótkoterminowo wpłynąć na wycenę EUR. Zarówno popyt, jak i deficyt ropy w Europie okazały się większe, niż zakładali analitycy, dlatego w najbliższym czasie ceny ropy mogą nie przestać piąć się w górę.

We środę poznamy dane dotyczące nastrojów konsumentów ze Strefy Euro, a we czwartek dane o inflacji dla Niemiec i Francji, które będą miały największy zasięg oddziaływania na kurs wspólnej waluty. W piątek uwaga inwestorów będzie zwrócona w stronę danych o inflacji dla całej Strefy Euro. Nawet jeśli inflacja okaże się wysoka, nie powinna zaważyć na polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,5924 PLN, a kurs EUR/USD wynosił 1,1699 USD.

Ważne dane dla EUR

  • 30 września (czwartek) - inflacja HICP z Niemiec
  • 1 października (piątek) - inflacja HICP ze Strefy Euro

Stany Zjednoczone — USD

Wydaje się, że rynek wycenił już upadek chińskiego dewelopera Evergrande. Inwestorzy oczekują, że w listopadzie FED ograniczy bodźce fiskalne. W USA ożywienie gospodarcze zaczęło spowalniać przez problemy z łańcuchami dostaw, niedobory siły roboczej oraz wysoką inflację. Największych emocji na rynku można się spodziewać w drugiej połowie tygodnia, kiedy opublikowane zostaną dane o PKB i ISM dla przemysłu. Wtorkowy indeks Conference of Board nie powinien mieć wpływu na wycenę USD.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9253 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 28 września (wtorek) - Indeks Nastrojów Conference Board z USA
  • 29 września (środa) - zapasy ropy w USA
  • 30 września (czwartek) - annualizowana dynamika PKB z USA
  • 1 października (piątek) - ISM dla przemysłu

Wielka Brytania — GBP

Poważne problemy z dostawą ropy i gazu ziemnego do Wielkiej Brytanii, a przez to wzrost ich cen, powodują, że pojawiają się obawy o kryzys energetyczny, który może zimą nawiedzić Wielką Brytanię. Sytuacja już teraz jest nieciekawa i powoduje wzrost cen większości towarów spożywczych, więcej możesz przeczytać o tym tutaj i tutaj. Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3800 PLN, ale w najbliższym czasie spodziewamy się, że GBP będzie osłabiał się również do PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 30 września (czwartek) - dynamika PKB z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

 

 

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz