Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 28 czerwca 2021

Ostatnie dni czerwca na rynku walutowym przebiegają spokojnie. Zmniejsza się popyt na światową walutę rezerwową, a funt brytyjski dobrze sobie radzi w obliczu wzrastającej inflacji w UK. Stabilność na rynku mogą zakłócić zapowiadane na drugą połowę tygodnia pakiety danych makro. 

Stany Zjednoczone - USD

Decydenci z Rezerwy Federalnej uspokoili inwestorów zapewnieniami, że ograniczanie bodźców fiskalnych nie nastąpi gwałtownie. Popyt na dolara amerykańskiego zmniejszył się, powodując minimalny spadek kursu. Najwyraźniej rynek oczekuje bardziej konkretnych sygnałów ze strony FED odnośnie dalszej polityki monetarnej.

Uwaga inwestorów w tym tygodniu będzie skoncentrowana na wskaźnikach ISM oraz czerwcowym raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7793 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 29 czerwca (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów USA
  • 30 czerwca (środa) - raport ADP
  • 1 lipca (czwartek) - ISM dla przemysłu USA
  • 2 lipca (piątek) - raport z rynku pracy USA

Strefa Euro - EUR

W ostatnim tygodniu czerwca kurs EUR utrzymuje się na stabilnych poziomach. Niemiecka gospodarka w ubiegłym tygodniu pokazała silne ożywienie, co było dobrą wiadomością dla wspólnej waluty. Raport Ifo pokazał najlepsze dane od listopada 2018 r. z wynikiem 104,0 pkt. Z kolei wskaźniki PMI pokazały, że Strefa Euro otrząsa się z kryzysu koronawirusa i ożywienie nabiera tempa. W ostatnim tygodniu Christine Lagarde poinformowała także, że spodziewa się inflacji na niskim poziomie.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1933 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5084 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 29 czerwca (wtorek) - inflacja HICP z Niemiec
  • 30 czerwca (środa) - inflacja CPI Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Indeksy PMI dla usług i przemysłu w Wielkiej Brytanii rozczarowały inwestorów. Dodatkowo w maju inflacja w Zjednoczonym Królestwie wzrosła niespodziewanie z 1,5% do 2,1%. Bank Anglii już zapowiedział, że spodziewa się, że wzrostu inflacji powyżej 3%, podkreślił też, że będzie to przejściowy wzrost. Wiele wskazuje na to, że rynek jest rozczarowany brakiem informacji ze strony decydentów o taktyce walki ze wzrastającą inflacją w UK.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2621 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 30 czerwca (środa) - PKB z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz