Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 28 październik 2019

Chcesz być na bieżąco z newsami z rynku walutowego? Zajrzyj do Walutowej Prasówki. Na jej łamach dokonujemy przeglądu najważniejszych tematów tygodnia. Tym razem będzie m.in. o Borisie Johnsonie, który przyznał się do brexitowej porażki, posiedzeniu FOMC, wygwizdaniu Trumpa, a także strajkach pracowników General Motors. Jedno jest pewne - o najbliższym tygodniu na pewno nie można powiedzieć, że będzie nudny, a najciekawiej będzie we środę i w piątek, czyli we Wszystkich Świętych.  

BREXIT

Jeśli chodzi o Brexit, emocje podgrzewa już tylko Agencja Standard & Poor, która  poinformowała, że obniży ocenę Wielkiej Brytanii, jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia (obecny rating UK to AA). Tymczasem najnowsze dane wskazują na to, że powoli żegnamy się z kryzysem politycznym w Wielkiej Brytanii. Opóźnienie Brexitu jest już niemal pewne, a wyjście UK z Unie Europejskiej bez porozumienia 31 października praktycznie niemożliwe: Boris Johnson przyznał się do porażki w tym zakresie. Teraz kluczowa jest informacja o tym, czy dojdzie do przedterminowych wyborów (Johnson chce, żeby odbyły się 12 grudnia 2019 r.). Jeśli rozstrzygnięcia w kwestii Brexitu będą zgodne z tym, czego oczekuje rynek, kurs funta może się umocnić. Głosowanie Izby Gmin nad wnioskiem Johnsona o przeprowadzenie przedterminowych wyborów odbędzie się dzisiaj. 

Istotne dane dla GBP: 

1 listopad (piątek) - indeks PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii 

  • https://www.theguardian.com/politics/2019/oct/27/brexit-eu-prepares-grant-uk-three-month-extension
  • https://www.rp.pl/Ekonomia/310279990-Twardy-brexit-zaszkodzi-ratingowi-Wielkiej-Brytanii.html

Jeśli nie masz pojęcia, co oznaczają powyższe wskaźniki, w tym artykule znajdziesz wyjaśnienia: Jak korzystać z Kalendarza Walutowego i robić prognozy walutowe?

UNIA EUROPEJSKA

Kraje UE czekają na to, jaki obrót przyjmą wydarzenia w Londynie, zwłaszcza na wyniki głosowania dotyczącego przedterminowych wyborów w UK. Od tego będzie zależało, czy UE udzieli Wielkiej Brytanii zgody na dalsze opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2020 r. Pierwsza kobieta na stanowisku Europejskiego Banku Centralnego! W piątek zakończyła się dwukadencyjna prezesura Mario Draghiego w Europejskim Banku Centralnym. Włocha zastąpi Francuzka Christina Legarde, którą w piątek mianowali przywódcy państw UE. Oficjalnie Legarde obejmie urząd w piątek, 1 listopada 2019 r. Jej głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu w Strefie Euro

Istotne dane dla EUR: 

31 październik (czwartek) - inflacja CPI oraz odczyt PKB ze Strefy Euro

USA

Bezdyskusyjnie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie środowe posiedzenie FOMC. Rynek spodziewa się obniżenia stóp procentowych przez FED. Ciekawe dane będą ogłoszone także w piątek, kiedy nastąpi odczyt raportu z rynku pracy USA, który będzie pod presją strajków w General Motors (zamknięto 33 fabryki w 9 stanach USA). Nie cichnie echo kontrowersyjnych decyzji prezydenta Trumpa, które były tematem numer jeden w ubiegłym tygodniu. Po raz pierwszy od czasu swojej prezydentury, Trump został wygwizdany w czasie meczu baseballowego (podczas starcia między Washington Nationals a Houston Astros, tłum skandował: “Impeach Trump”). Jednocześnie z całego świata do USA płyną gratulacje, po tym jak w niedzielę rano Trump ogłosił że przywódca ISIS nie żyje...

Istotne dane dla USD:

29 październik (wtorek) - indeks Nastrojów Konsumentów z USA

30 październik (środa) - raport ADP, odczyt PKB oraz decyzja ws. stóp procentowych z USA

31 październi (czwartek) - indeks Chicago PMI z USA

1 listopada (piątek) - raport z rynku pracy z USA

CHINY

Dla rynku ważne pozostaje utrzymanie chińskich wskaźników. Zwłaszcza, że według oficjalnych danych we wrześniu zyski dużych chińskich przedsiębiorstw spadły o 5,3%. Inwestorzy obawiają się, że sytuacja chińskiego przemysłu może wyglądać jeszcze gorzej (nieoficjalnie zyski z chińskiego przemysłu spadły aż o 8%). Elektryzującą informacją jest także fakt, że do spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach (0,6 proc.) przyczynił się w większym stopniu niż demograficzny (będący konsekwencją polityki jednego dziecka), a nie wojna handlowa na linii USA-Chiny.  

Istotne dane dla CNY:

31 październik (piątek) - indeks PMI dla przemysłu z Chin

Mamy nadzieję, że nasza Walutowa Prasówka jest dla Ciebie użyteczna. Będzie ukazywać się w każdy poniedziałek, abyś mógł w możliwie najlepszy sposób 

Nie przegap: Bańka nieruchomości w Chinach. Co każdy importer powinien o niej wiedzieć?

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz