Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 28 września 2020

W ubiegłym tygodniu kapitał zaczął odpływać z rynków wschodzących, zapewniając wsparcie walutom bezpiecznej przystani. Nastroje na rynku psuje impas w sprawie amerykańskiego pakietu fiskalnego o wartości 2,4 biliona USD, druga fala koronawirusa w Europie oraz niekończące się negocjacje ws. Brexitu.

Stany Zjednoczone - USD

W tym tygodniu dolara amerykańskiego czeka wiele wydarzeń: pierwsza debata prezydencka między republikańskim Trumpem, a demokratycznym Joe Bidenem (wtorek); rozmowy na temat pakietu stymulacyjnego o wartości 2,4 biliona USD oraz raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Dane poniżej oczekiwań mogą osłabić dolara, który w ubiegłym tygodniu zyskiwał na fali odpływu kapitału z rynków wschodzących. Czas poprzedzający wybory prezydenckie upływa dolarowi w trendzie wzrostowym. Na 37 dni przed wyborami w USA Joe Biden nadal utrzymuje przewagę nad Donaldem Trumpem.

Dziś rano kurs USD/PLN wynosił 3,9103 PLN.

Istotne dane dla USD:

 • 29 września (wtorek) - Indeks Nastrojów Konsumentów w USA
 • 30 września (środa) - Indeks Chicago PMI i PKB z USA
 • 1 października (czwartek) - ISM dla przemysłu USA
 • 2 października (piątek) - raport z rynku pracy USA i indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro - EUR

Sytuacja na rynkach światowych zmienia się dość szybko: w ubiegłym tygodniu perspektywy dla kursu EUR/USD zaczęły być negatywne. Rosną obawy o to, jak poradzi sobie europejska gospodarka z drugą falą koronawirusa. Dlatego w tym tygodniu w centrum uwagi znajduje się inflacja w Strefie Euro. Według oczekiwań rynkowych, inflacja z Niemiec rok do roku pozostanie na tym samym poziomie, natomiast w Strefie Euro całościowy wskaźnik osiągnie poziom -0,2%. Tempo presji na sprzedaż EUR podnosi również wzrastająca liczba przypadków koronawirusa we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie na nowo wprowadzane są ograniczenia.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1643 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5561 PLN.

Istotne dane dla EUR:

 • 30 września (środa) - przemowa Christine Lagarde
 • 1 października (czwartek) - PMI dla przemysłu w Strefie Euro
 • 2 października (piątek) - inflacja HICP Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Do zawarcia umowy z UE, Wielkiej Brytanii pozostało niewiele czasu, raptem 17 dni. Tymczasem szanse na twardy Brexit rynek wycenia na 45%. Na kursie GBP cały czas ciąży ryzyko spadku. W tym wszystkim kluczowa jest pierwsza połowa października, ponieważ 15. i 16. października odbędzie się ostatni szczyt UE, podczas którego rynek dowie się, jaka będzie przyszłość handlu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.  Pewne jest to, że zbliżające się dni i tygodnie będą okresem podwyższonej zmienności GBP. Czy nerwowość związana z Brexitem przełoży się na agresywną wyprzedaż GBP? Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, zwłaszcza, że według agencji Reuters, w czasie ostatniego etapu czteroletniego kryzysu w relacjach między Londynem a Brukselą, funt szterling radzi sobie stosunkowo dobrze.

Dziś przed południem kurs EUR/GBP wynosi 5,0386 PLN.

Istotne dane dla GBP:

 • 30 września (środa) - PKB z Wielkiej Brytanii
 • 1 października (czwartek) - PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii

Szwajcaria - CHF

Pandemia koronawirusa wyraźnie umocniła franka szwajcarskiego, który w ostatnim czasie notuje swoje pięcioletnie szczyty. Jednak zbyt wysoki kurs CHF staje się powoli problemem dla Szwajcarskiego Banku Narodowego, któremu teraz trudno zapewnić stabilność cen w Szwajcarii, a jednocześnie wspierać rodzimy eksport. Jak na razie wszystko wskazuje jednak na to, że interwencja szwajcarskiego banku centralnego w celu osłabienia kursu franka jest nierealna. Jak wiadomo, Stany Zjednoczone bardzo negatywnie traktują sztuczne osłabianie kursu waluty w celu osiągnięcia przewagi handlowej. A jak wiadomo, to właśnie USA są drugim największym partnerem handlowym Szwajcarii.

Dziś przed południem kurs CHF/PLN wynosił 4,2156 PLN.

Źródła:

 1. https://www.realclearpolitics.com/epolls/latest_polls/
 2. https://uk.reuters.com/article/uk-usa-election-debate-tradition/from-kennedy-nixon-to-trump-biden-60-years-of-u-s-presidential-debates-idUKKBN26I0DY
 3. https://uk.reuters.com/article/uk-britain-eu-sterling-analysis/sterling-traders-not-panicked-yet-by-new-brexit-brinkmanship-idUKKBN26J0N1
 4. https://uk.reuters.com/article/uk-usa-stocks-election-analysis/biden-basket-vs-trump-trade-picking-a-presidential-stock-portfolio-idUKKBN26J0HJ
 5. https://uk.reuters.com/article/uk-britain-sterling/sterling-at-19-day-high-vs-euro-as-traders-see-hope-of-avoiding-cliff-edge-brexit-idUKKBN26J17F

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz