Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka 29 czerwca 2020

Perspektywie szybkiego ożywienia gospodarczego zagrażają rosnące przypadki koronawirusa w USA. Na Florydzie i w Kalifornii niektóre blokady zostają wprowadzone ponownie. Tymczasem rynek jest silnie skoncentrowany na tym, co przyniesie przyszłość i coraz mocniej wyczekuje optymistycznych wiadomości. 

DOLAR AMERYKAŃSKI

W tym tygodniu poznamy m.in. indeks zaufania konsumentów, ISM dla przemysłu, protokół FOMC oraz mocno wyczekiwany raport z rynku pracy, który według analityków powinien pokazać, że w czerwcu przybyło ok. 3 mln miejsc pracy. Narastają jednak obawy o ilość dziennych zakażeń koronawirusem. Ogólna sytuacja nie jest jeszcze poza kontrolą, ale wątpliwości dotyczące ożywienia niepokoją inwestorów. Spodziewamy się zwiększonego popytu na USD i umocnienia jego kursu.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9638 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-health-coronavirus-deaths/global-coronavirus-deaths-top-half-a-million-idUKKBN23Z0UQ

Istotne dane dla USD:

 • 30 czerwca (wtorek) - Chicago PMI oraz indeks nastrojów konsumentów z USA
 • 1 lipca (środa) - raport ADP, ISM dla przemysłu oraz protokół FOMC
 • 2 lipca (czwartek) - raport z rynku pracy (zatrudnieni poza rolnictwem)
 • 3 lipca (piątek) sprzedaż detaliczna z USA, Dzień Niepodległości

JUAN CHIŃSKI

Podczas Narodowego Kongresu Ludowego, decydenci z Pekinu ustalą ostateczne wytyczne dla ustawy o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu, która ma wejść w życie zaraz po zakończeniu spotkania. Obawy rynku budzi to, że ustawa ma obejmować także cudzoziemców, ponieważ swoją rolę centrum światowego handlu i finansów Hongkong zdobył dzięki niezależności. Zagrożenie autonomii, może oznaczać zmniejszenie się transgranicznych przepływów kapitału.

Dziś przed południem kurs CNY/PLN wynosił 0,5601 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-usa-hongkong-china-mofa/china-to-impose-visa-restrictions-on-u-s-individuals-over-hong-kong-idUKKBN2400OE

Istotne dane dla CNY:

 • 30 czerwca (wtorek) - PMI dla przemysłu i usług
 • 1 lipca (środa) - Caixin PMI dla usług

FUNT BRYTYJSKI

Dzień 30 czerwca jest ostatnim dniem, w którym Wielka Brytania może poprosić Unię Europejską o przedłużenie okresu przejściowego Brexitu na przyszły rok. Wprawdzie Boris Johnson wiele razy zapewniał, że tego nie zrobi, jednak pandemia koronawirusa może stanowić pretekst do zmiany zdania. Ewentualne przedłużenie okresu przejściowego miałoby pozytywny wpływ na wycenę GBP. Okoliczności geopolityczne sprowadzają kurs funta do okresów podwyższonej zmienności. Na ten tydzień zaplanowane jest także spotkanie Davida Frosta, negocjatora ds. Brexitu po stronie UK z unijnym odpowiednikiem Michaelem Bernierem.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,8866 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-health-coronavirus-britain-tracing-sp/special-report-into-the-fog-how-britain-lost-track-of-the-coronavirus-idUKKBN2400XO

Istotne dane dla GBP:

 • 30 czerwca (wtorek) - PKB z Wielkiej Brytanii
 • 1 lipca (środa) - PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii
 • 3 lipca (piątek) - PMI dla usług z Wielkiej Brytanii

EURO

W nadchodzącym tygodniu poznamy dane o inflacji w Strefie Euro, bezrobociu w krajach członkowskich, a także indeks PMI. Niemniej jednak, nad kursem euro teraz bardziej ciążą wiadomości na temat drugiej fali pandemii, dlatego publikowane dane makro nie powinny mieć większego wpływu na wycenę EUR/USD. Silne odbicie wskaźników takich jak CPI lub PMI mogą wesprzeć europejskie giełdy.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1288 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4665 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-eurozone-economy-sentiment/recovery-of-euro-zone-economic-sentiment-gathers-pace-in-june-idUKKBN24012F

Istotne dane dla EUR:

 • 29 czerwca (poniedziałek) - indeks nastrojów gospodarczych Strefy Euro
 • 30 czerwca (wtorek) - inflacja CPI ze Strefy Euro
 • 1 lipca (środa) - PMI dla przemysłu Strefy Euro
 • 3 lipca (piątek) - PMI dla usług ze Strefy Euro
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz