Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka 29 marca 2021

Na Starym Kontynencie liczba przypadków koronawirusa niebezpiecznie wzrasta powodując presję na kurs EUR. Ograniczenie wzrostów dolara jest mało prawdopodobne w najbliższym czasie z uwagi na coraz lepsze perspektywy gospodarcze w USA. Dzisiaj rano kurs PLN zanotował swoje dwunastoletnie minima wobec EUR. 

Strefa Euro - EUR

Strefa Euro walczy z trzecią falą pandemii. W większości europejskich krajów nowe przypadki zachorowań rosną w niepokojącym tempie. Włochy i Francja wprowadziły nowe ograniczenia, a w Niemczech blokady zostały przedłużone do 18 kwietnia. Obawy o wolne tempo szczepień w UE sprawiają, że kurs EUR znajduje się pod presją. W ciągu ostatniej doby Europejski Bank Centralny zintensyfikował swój program awaryjny zakupu aktywów na wypadek pandemii (PEPP).

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1772 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,6548 PLN.

Ważne dane dla EUR

 • 30 marca (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów w Strefie Euro/ inflacja HICP z Niemiec
 • 31 marca (środa) - inflacja CPI Strefy Euro

Stany Zjednoczone - USD

Wskaźnik tempa szczepień w USA jest wyższy niż w Unii Europejskiej o 1,4 mln dawek dziennie. Oznacza to, że Stany Zjednoczone będą w stanie zaszczepić 75% swojej populacji 13 miesięcy przed UE. Optymistyczne informacje wspierają kurs dolara, a zmniejszenie obostrzeń w USA poprawiło perspektywy wzrostu gospodarczego. inwestorzy z niecierpliwością czekają na dane z rynku pracy, które poznamy w Wielki Piątek. Analitycy oczekują, że liczba nowych miejsc pracy poza rolnictwem wzrośnie o pół miliona, a stopa bezrobocia spadnie do 6,1%.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9517 PLN.

Ważne dane dla USD

 • 30 marca (wtorek) - indeks nastrojów konsumentów w USA
 • 31 marca (środa) - raport ADP/ indeks Chicago PMI
 • 1 kwietnia (czwartek) - indeks ISM dla przemysłu
 • 2 kwietnia (piątek) - raport z rynku pracy w USA

Wielka Brytania - GBP

Popyt na GBP rośnie, przez co funt osiąga coraz lepsze wyniki. Długoterminowe prognozy dla GBP pozostają optymistyczne, a wraz z udanym programem szczepień w UK maleje możliwość poluzowania polityki pieniężnej przez Bank Anglii.

Ważne dane dla GBP

 • 1 kwietnia (środa) - PKB z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

 • Robert

  30 marca 2021

  Powtórzę to to co już kilka tygodni wcześniej pisałem, EUR będzie po 4,90 a USD przekroczy 4,00. NIESTETY

Dodaj komentarz